Moje 89 Pokolenie – kino w świecie Web 2.0

W 2011 roku Ridley Scott (w roli producenta) oraz reżyser Kevin McDonald zwrócili się za pośrednictwem portalu Youtube do wszystkich mieszkańców Ziemi, by chwycili za kamery i nakręcili materiał filmowy dokumentujący jeden dzień ich życia. Na apel odpowiedziało 80 tys. osób z całego świata. Dzięki nadesłanym nagraniom powstał wyjątkowy film dokumentalny „Dzień z życia” („Life in a Day”). 27 kwietnia 2012 roku, reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan we współpracy z portalem Millionyou.com uruchomił projekt „Moje 89 Pokolenie”, który bazuje na podobnej idei. Czy pierwszy polski dokument „crowdsourcingowy” ma szanse na sukces?

„Moje 89 Pokolenie” to projekt, którego celem jest stworzenie filmu dokumentalnego, będącego portretem pokolenia wolnej Polski – młodych ludzi urodzonych po upadku komunizmu, dla których czasy PRL-u to jedynie opowieści rodziców lub akapity w podręcznikach do historii.

„Moje 89 Pokolenie” nie ma być jednak zwykłym dokumentem, lecz filmem stworzonym przy pomocy tzw. „crowdsourcingu”, czyli na bazie materiałów nadesłanych przez internautów, którzy dobrowolnie zaangażują się w projekt.

Paweł Jóźwiak-Rodan zachęca do współpracy i współtworzenia każdego, kto pragnie wyrazić siebie i swoją wizję pokolenia 89+. Wystarczy chwycić do rąk kamerę, aparat cyfrowy, a nawet komórkę i nakręcić świat widziany oczyma przedstawicieli pokolenia wolnej Polski. Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób urodzonych nie wcześniej niż w 1989 roku, najlepiej jeśli to one będą nie tylko bohaterami, ale i twórcami materiału. Osoby starsze również mogą zgłosić swoje nagrania – wystarczy, że znajdą bohaterów w odpowiednim wieku.

Nakręcone filmy należy przesyłać na stronę projektu na portalu filmowym www.millionyou.com. Najciekawsze materiały staną się częścią pełnometrażowego filmu dokumentalnego, którego premiera planowana jest na 2013 rok podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Pierwsza tura zgłoszeń wystartowała 27 kwietnia, a zakończy się 27 czerwca.

Projekt „Moje 89 Pokolenie” to nie tylko swego rodzaju powiew świeżości w polskim kinie dokumentalnym, ale również zupełnie nowe zjawisko w polskiej kulturze, które swoją siłę czerpie z możliwości stworzonych przez technologię i nowe media. Dostępność, prostota obsługi i coraz lepsze osiągi techniczne przenośnych kamer i aparatów cyfrowych pozwalają właściwie każdemu na przeistoczenie się w filmowca, a współczesny internet zdominowany przez treści generowane przez użytkowników (Web 2.0) stanowi doskonałą, multimedialną platformę pozwalającą artystom dzielić się swoją twórczością.

Wszystko to sprawia, że przed twórcami filmu „Moje 89 Pokolenie” otwiera się zupełnie nowe środowisko komunikacyjne i symboliczne, które umożliwia korzystanie ze środków wyrazu i rozwiązań formalnych dotychczas w polskim kinie niespotykanych.

Czy jednak projekt „Moje 89 Pokolenie” ma szanse zgromadzić wokół siebie społeczność dostatecznie dużą, aby planowany film dokumentalny ujrzał kiedykolwiek światło dzienne? Wydaje się, że tak. Wokół projektu już zgromadziła się niemała grupa zainteresowanych osób, które na bieżąco śledzą jego rozwój przy pomocy platformy udostępnionej przez www.millionyou.com , a także na stronie projektu (www.mojepokolenie.pl) oraz jego profilu na Facebooku. Można tam nie tylko zapoznać się z ideą i regulaminem projektu, ale również posłuchać podpowiedzi reżysera, scenarzysty i podyskutować, podzielić się informacjami z innymi zainteresowanymi.

Warto śledzić rozwój projektu „Moje 89 Pokolenie” i zobaczyć jakie efekty w polskich warunkach przyniesie mariaż kinematografii ze światem Web 2.0.

Kontakt z mediami

Agnieszka Cieślarek

Specjalista do spraw PR
Softbox Group
667944339
email: agnieszka.cieslarek@softboxgroup.pl

___________________________________________________________________________________

Moje 89 Pokolenie

O projekcie

Projekt pełnometrażowego nowatorskiego filmu dokumentalnego kreślącego portret pokolenia urodzonego w wolnej Polsce. Dokument stworzony z filmów nakręconych przez młodych twórców-amatorów przy użyciu cyfrowych kamer i aparatów lub telefonów komórkowych. Planowana premiera: 2013 rok, festiwal filmowy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Warunki uczestnictwa

W projekcie może wziąć udział każda osoba urodzona nie wcześniej niż w 1989 roku. Wystarczy zgłosić swój film do konkursu organizowanego za pośrednictwem portalu www.millionyou.com.

Reżyser

Pomysłodawcą projektu, a także reżyserem odpowiedzialnym za montaż nadesłanych filmów jest Paweł Jóźwiak-Rodan, młody reżyser, autor nagradzanych i emitowanych na antenie telewizji polskiej dokumentów („Mama, tata, Bóg i szatan”, „Agnieszki tu nie ma”) oraz filmu fabularnego „Osiem9”

Patroni medialni: Polskie Radio Czwórka , Stopklatka, dlaStudenta.pl

 


Aktualności

Powiązane artykuły