Jest decyzja w sprawie „Pobieraczka”

pobieraczek

pobieraczekKilka miesięcy temu wspominaliśmy o pułapce, jaką oferuje internatom firma „Pobieraczek” osobom szukającym np. powszechnych w użytku formularzy. I oto jest kolejna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie właścicieli portalu.

„Oprócz zarzutów o wprowadzanie klientów w błąd pojawiły się kolejne: zastraszanie użytkowników oraz sugerowanie, że będą obciążeni kosztami windykacyjnymi. Na portal nałożono karę w wysokości 215 tys. zł – podaje wyborcza.biz.

Pobieraczek kusił internautów możliwością darmowego ściągania plików pobierania plików przez 10 dni. W rzeczywistości opłaty naliczane były od pierwszego dnia rejestracji. Potem zarządzająca Pobieraczkiem spółka Eller Service wysyłała do zarejestrowanych użytkowników e-maile z przypomnieniem o obowiązku uiszczenia opłaty za korzystanie z serwisu. Zdaniem UOKiK było to zastraszenie konsumentów i wprowadzenie w błąd.

UOKiK podkreśla też, że użytkownicy Pobieraczka, którzy podali nieprawdziwe dane osobowe, dostawali pisma sugerujące, że popełnili przestępstwo. Otrzymywali je także niepełnoletni. Tymczasem polskie prawo stanowi, że tylko sąd, wydając wyrok, może stwierdzić, czy popełniono przestępstwo. Ponadto osoba, która nie ukończyła 17 lat, nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Zdaiem UOKiK praktyki te miały na celu wprowadzenie konsumentów w błąd i wywołanie poczucia zagrożenia konsekwencjami prawnymi.” (za hotmoney.pl)

Natomiast ja dostałem od obieraczka maila m.in. tej treści:

Przypominamy, że podawanie fałszywych danych osobowych mających na celu wprowadzenie w błąd drugiej Strony umowy stanowi przestępstwo oszustwa zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli podczas rejestracji podali nam Państwo fałszywe dane osobowe (otrzymamy wtedy zwrot listu z pozwem) o popełnionym przestępstwie niezwłocznie zawiadomimy właściwe organy ścigania. Do identyfikacji posłuży nam adres IP, z którego nastąpiło zawarcie umowy oraz jej dokładny czas i data. Polscy usługodawcy internetowi mają obowiązek zapisywania, który z klientów o danej porze korzystał z danego adresu IP, właśnie na wypadek ewentualnych przestępstw lub wyłudzeń dokonanych przez klientów.

Pana adres IP użyty podczas zawierania z nami umowy z dnia 16.02.2012 to 83.12.150.234. W związku z powyższym zastrzegamy sobie prawo do wykorzystania zgromadzonych o Panu danych w celu wyegzekwowania należności wynikającej z zawartej umowy oraz ewentualnego przekazania ich właściwym organom ścigania w przypadku podania fałszywych danych.

Niniejszym pragniemy poinformować, że wyznaczamy Panu ostateczny termin na dobrowolną spłatę zaległości. Jeżeli usługa Pobieraczek5 nie zostanie opłacona w przeciągu 3 dni od dnia otrzymania tej wiadomości, wówczas zainicjujemy czynności prawne opisane wyżej, co wiązać się będzie dla Pana z dodatkowymi kosztami (sądowymi i windykacyjnymi) oraz w wypadku podania fałszywych danych zawiadomieniem właściwych organów ścigania i poniesieniem związanych z tym konsekwencji.

Raz jeszcze przypominamy, iż zgodnie z zawartą Umową, przysługuje nam kara umowna w wysokości stanowiącej wyrażoną w złotych polskich, równowartość 100 dolarów amerykańskich wraz z odsetkami w wysokości czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego – jako naprawienie szkody wyrządzonej wskutek nieuzasadnionego obciążenia infrastruktury i zasobów wykorzystywanych do świadczenia Usługi Usenet.

Zaległą kwotę w wysokości 94,80 PLN należy zapłacić w ciągu 3 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości. Istnieją dwa sposoby opłacenia należności:

Oczywiście, nie przelałem im żadnej opłaty.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Jest decyzja w sprawie „Pobieraczka”

 1. Vanesso

  Tez sie na to nabrałem. Odpisałem im tylko, że nie dostaną ode mnie ani grosza. Minelo sporo czasu i nic. Teraz tylko czytam, ze bezprawnie żądali ode mnie kasy. Jakbym im wpłacił to bym im jeszcze wytoczył osobny proces o zwrot pieniedzy :]

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. nast.

  Jak bardzo powinniśmy być ostrożni !!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...