Popielniczka reklamowa

Otrzymaliśmy od czytelnika list następującej treści: Moja babcia ma u siebie przedwojenną popielniczkę, szukaliśmy informacji o jej pochodzeniu na własną rękę, jednak nic nie znaleźliśmy. Przesyłam wam jej zdjęcia może wy coś będziecie wiedzieli? Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam! Do listu dołączone zostały fotografie popielniczki.
Oto nasze wyjaśnienie:
Popielniczka jest prawdopodobnie produktem reklamowym firmy R. Mueller-Goldap. W przedwojennej książce telefonicznej Gołdapi znaleźliśmy informację, że firma R. Mueller mająca siedzibę przy rynku nr 14 handluje materiałami budowlanymi, towarami żelaznymi, szkłem, porcelaną i narzędziami. Z napisów na popielniczce wynika że handlowała też bronią i amunicją (wydaje się, że raczej w lokalnej skali).
Rynek 14 to adres domu, który znajdował się przy północno-wschodnim rogu rynku. Przed pierwszą wojną światową stał w tym miejscu niewielki parterowy budynek z poddaszem. W czasie działań wojennych zniszczony został doszczętnie (fot.2). Odbudowany w zupełnie nowej formie budynek był jedną z najokazalszych kamienic przy rynku, niestety nie przetrwał kolejnej wojny. Na fot. 3 możemy zauważyć, że przed odbudową budynku, gołdapscy kupcy handlowali w barakach znajdujących się na placu targowym.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Popielniczka reklamowa

 1. autor maila

  Dziękuję za szybką odpowiedź! Nawiasem mówiąc zdjęcie nr 3 to jedyny ślad jaki odkryłem w związku z tą popielniczką.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Krzysztof

  Witam. Posiadam identyczną popielniczkę. Mam ją po dziadkach.Właściwie nie wiem dlaczego trafiła do mnie, widocznie rodzice myśleli, że popalam… Moja babcia urodziła się i mieszkała do 1949 r. w Bakałarzewie (niedaleko Gołdapi). Dziadek jako żołnierz 1939 dostał się do niewoli niemieckiej i całą okupację, po ucieczce ze stalagu, ukrywał się w rejonie Suwałk. Tam poznał babcię. Tam urodziła się trójka dzieci, w tym moja mama. Po wojnie wrócił na Pomorze, do swoich, ale już z własną rodzinką. Spontanicznie sprawdziłem w sieci czy na temat babcinej popielniczki coś znajdę. Okazuje się, że przyjechała z Suwalszczyzny na pomorze pod koniec lat czterdziestych. Czy wiadomo w jakich latach wyprodukowana została ta popielniczka? Pozdrawiam

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...