Popielniczka reklamowa

Otrzymaliśmy od czytelnika list następującej treści: Moja babcia ma u siebie przedwojenną popielniczkę, szukaliśmy informacji o jej pochodzeniu na własną rękę, jednak nic nie znaleźliśmy. Przesyłam wam jej zdjęcia może wy coś będziecie wiedzieli? Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam! Do listu dołączone zostały fotografie popielniczki.
Oto nasze wyjaśnienie:
Popielniczka jest prawdopodobnie produktem reklamowym firmy R. Mueller-Goldap. W przedwojennej książce telefonicznej Gołdapi znaleźliśmy informację, że firma R. Mueller mająca siedzibę przy rynku nr 14 handluje materiałami budowlanymi, towarami żelaznymi, szkłem, porcelaną i narzędziami. Z napisów na popielniczce wynika że handlowała też bronią i amunicją (wydaje się, że raczej w lokalnej skali).
Rynek 14 to adres domu, który znajdował się przy północno-wschodnim rogu rynku. Przed pierwszą wojną światową stał w tym miejscu niewielki parterowy budynek z poddaszem. W czasie działań wojennych zniszczony został doszczętnie (fot.2). Odbudowany w zupełnie nowej formie budynek był jedną z najokazalszych kamienic przy rynku, niestety nie przetrwał kolejnej wojny. Na fot. 3 możemy zauważyć, że przed odbudową budynku, gołdapscy kupcy handlowali w barakach znajdujących się na placu targowym.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Popielniczka reklamowa

  1. autor maila

    Dziękuję za szybką odpowiedź! Nawiasem mówiąc zdjęcie nr 3 to jedyny ślad jaki odkryłem w związku z tą popielniczką.

  2. Krzysztof

    Witam. Posiadam identyczną popielniczkę. Mam ją po dziadkach.Właściwie nie wiem dlaczego trafiła do mnie, widocznie rodzice myśleli, że popalam… Moja babcia urodziła się i mieszkała do 1949 r. w Bakałarzewie (niedaleko Gołdapi). Dziadek jako żołnierz 1939 dostał się do niewoli niemieckiej i całą okupację, po ucieczce ze stalagu, ukrywał się w rejonie Suwałk. Tam poznał babcię. Tam urodziła się trójka dzieci, w tym moja mama. Po wojnie wrócił na Pomorze, do swoich, ale już z własną rodzinką. Spontanicznie sprawdziłem w sieci czy na temat babcinej popielniczki coś znajdę. Okazuje się, że przyjechała z Suwalszczyzny na pomorze pod koniec lat czterdziestych. Czy wiadomo w jakich latach wyprodukowana została ta popielniczka? Pozdrawiam