Młyn Gołdap

muhle_3

muhle_3Tę informację otrzymaliśmy za pośrednictwem marszałka Jarosława Słomy od dr Wolfganga Rothe, m.in. autora obszernej monografii wsi Grabowo. Niestety, zdjęcia nie są najlepszej jakości, ale jest to kolejne cegiełka do przedwojennej historii naszego miasta.

Stary młyn Gołdap znajdujący się przed wojną przy obecnej ulicy Stadionowej był własnością Rudolfa Zarniko (zm.1902), pradziadka Wolfganga Rothe. Obiekt płonął dwukrotnie – w 1892 i 1896, gdy prowadzącym młyn był dziadek Wolfganga Rothe – Otto Rothe.

Swoją drogą młyn działał w tej okolicy był już przed powstaniem Gołdapi, a później ta okolica zwana była Muehle Gołdap – pisze Wolfgang Rothe.

Tenże Otto Rothe zakupił w 1906 r. majątek Tołminkiejmy od braci swojej żony, córki Rudolfa Zarniko.

Rudolf Zarniko, właściciel starego młyna Gołdap wraz ze swą zmarłą w młodości żoną Marie (z domu Kaeswurm, rodzina przybyła do Prus w 1732 z wysokich Alp Salzburskich wraz z protestantami wypędzonymi z diecezji salzburskiej) spoczywają na małym cmentarzyku przy ulicy Stadionowej.

Od  lat, 1 listopada  zapalamy  znicze na prawdopodobnym ich grobie.

muhle_1 muhle_2 muhle_4 Marie_Kaeswurm Rudolf_Zarniko Rudolf_Zarniko_als_Reiter 14

 

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Młyn Gołdap

 1. Franek

  Jest jeszcze w Gołdapi młyn ,ktory fizycznie isnieje a w zasadzie niszczeje..Był czynny po wojnie od drugiej połowy lat czterdziestych . Wczasie transformacji ustrojowej,jak wiele obiektow (zakładów), w końcu lat dziewiędziesiątych został wyłączony z uzytkowania.Obecnie stoi i niszczeje. Dla niezorientowanych -znajduje się przy ul.Gumbińskie tuz za przejazdem kolejowym.

  Ocena: 5.00/5. z 2 głosów.
  Please wait...
 2. Anonim

  Skromny wcinek historii, ale jak że miły.

  Ocena: 5.00/5. z 2 głosów.
  Please wait...
 3. morderca

  Bardzo fajne.

  Ocena: 5.00/5. z 2 głosów.
  Please wait...
 4. Zbigniew

  Czy przypadkiem przy obecnej ulicy stadionowej nie znajdowała się elektrownia? Zdjęcia artukułu wskazują jeszcze istniejący młyn przy ulicy zatorowej.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...