Jak odbudowywano Prusy Wschodnie

Chcielibyśmy przekazać naszym czytelnikom wydany eksperymentalnie cyfrowy „reprint” wydrukowanej w 1917 roku książki  Odbudowa Prus Wschodnich – krótki rys organizacyi i dotychczasowych wyników. Autorem książki jest Bronisław Biegeleisen wówczas docent a później profesor Politechniki Lwowskiej.
Książka zaciekawi osoby interesujące się historią, a w szczególności historią Prus Wschodnich. Odbudowa po działaniach wojennych miast, miasteczek i wsi Prus Wschodnich była na tyle wzorcową, że młody naukowiec zestawił działania podjęte w tej dziedzinie sądząc, że doświadczenia te można wykorzystać będzie przy odbudowie Galicji.
Miasto Braunschweig zebrało 18.000 M. na budowę zakładu infekcyjnego, 58.000 M. na zakupno gruntów pod drobne osady w Gołdap… Mieszkańcy Potsdamu przeznaczyli na budowę wzorowego wodociągu wiejskiego w Gross-Rominten 20.000 Mk, na budowę domu gminnego w Dubeningken 30.000 Mk.”
Szybka i skuteczna odbudowa była możliwa zarówno dzięki centralnej pomocy państwa, solidarności miast z głębi Niemiec, ale co równie ważne – dzięki przejrzystemu systemowi prawnemu, jasno określonym warunkom technicznym, którym podlegać powinny odbudowywane domy i gospodarstwa.

Zachęcamy do skorzystania z naszego wydawnictwa. Zachowaliśmy oryginalną pisownię, próbowaliśmy zachować dawny układ graficzny książki, nie zapominając jednocześnie o fakcie, że czytana będzie na ekranie komputera.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Jak odbudowywano Prusy Wschodnie

 1. Ja

  Jak można dotrzeć do tego wydawnictwa?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Ja

  Dzięki, już mam 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...