Dwadzieścia lat temu uchylono to okno

konferencja_obwod_kal_6

konferencja_obwod_kal_6W środę w kaliningradzkim centrum „Rybna Giełda” odbyła się międzynarodowa konferencja związana z dwudziestoleciem podpisania polsko-rosyjskiej umowy o przejściach granicznych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: wojewoda Marian Podziewski i burmistrz Marek Miros.

Obecni byli samorządowcy i politycy, którzy przyczynili się do rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków północno-wschodniej Polski z obwodem kaliningradzkim FR. Marian Podziewski podkreślił, że otwarcie przejść granicznych przyczyniło się nie tylko do ułatwienia kontaktów przedsiębiorcom, ale również osobom prywatnym. Dobrym przykładem jego zdaniem jest wydawanie dodatku „Gazeta po sąsiedzku” – inicjatywy wojewody.

Przypominano historię przejść granicznych na tym terenie i okoliczności, w jakich one powstawały. Przełomowym był 23 marca 1992 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy w historii regularny kurs autobusów na linii Kaliningrad – Olsztyn – Kaliningrad.

Marek Miros przypomniał okoliczności powstania przejścia Gołdap – Gusiew: Od pomysłu do realizacji minęło półtora roku, to było mistrzostwo świata w stosunkach polsko-rosyjskich – powiedział burmistrz.

Oprócz burmistrza Gołdap reprezentowali na konferencji inni gołdapscy samorządowcy: starosta Andrzej Ciołek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marian Mioduszewski i Piotr Kuśtowski, przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej. Obecny też był Jaromir Krajewski, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej oraz Mirosław Słapik. Pobyt finansowała strona rosyjska.

Na zakończenie konferencji kilku przedstawicieli polskich samorządów otrzymało medale specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. starosta Andrzej Ciołek i burmistrz Marek Miros.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły