W Karpaczu o finansowaniu oświaty, dochodach samorządów i drogach lokalnych

karpacz

karpaczO problemach związanych m.in. z finansowaniem oświaty dyskutowano podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich, które odbyło się w Karpaczu. W spotkaniu uczestniczyli również burmistrz Marek Miros i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marian Mioduszewski.

Oprócz delegatów i obserwatorów obecni byli również parlamentarzyści i przedstawiciele rządu z Ministrem Administracji i Cyfryzacji z Michałem Bonim na czele. Obecna była również minister Anna Wilamowska odpowiedzialna za kontakty z samorządami oraz wiceminister Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski. Kancelarię Prezydenta reprezentował Wiesław Sikorski oraz społeczny doradca Prezydenta profesor jeden z twórców polskiego, nowoczesnego samorządu profesor Michał Kulesza.

 

Przyjęto sprawozdanie budżetowe za 2011 rok oraz priorytety na rok 2012, w tym działanie na rzecz stworzenia realnego systemu współfinansowania dróg lokalnych ( w szczególności powiatowych i gminnych), zainicjowane przez Marka Mirosa. W najbliższym czasie sprawą zajmie się ponownie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, której współprzewodniczącym jest minister Michał Boni

– Jest to szczególnie ważne, bo bez stworzenia takiego systemu takie ulice jak Żeromskiego, Górna, Partyzantów, Nadbrzeżna, Przytorowa, Kolejowa, czy inne drogi powiatowe w Gołdapi i gminne na terenie wiejskim nie mają szans w najbliższych latach na remonty i modernizacje – mówi burmistrz. – Związek Miast Polskich rozpoczął procedury projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Inicjatorem tego projektu jest Zarząd ZMP, a formalnie ustawa ma być projektem obywatelskim, koordynowanym przez ZMP, a wspomaganym przez pozostałe korporacje samorządowe. To bardzo ważny projekt. Samorządowcy wyliczyli, że w tylko w latach 2005-2011 w wyniku zmian ustawowych, poprzez nakładanie nowych zadań przy jednoczesnym uszczuplaniu dochodów polski samorządy tracą co najmniej 8 miliardów złotych w skali roku.

Marek Miros otrzymał propozycję przyjęcia funkcji społecznego koordynatora i delegata Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na województwo warmińsko-mazurskie.


Aktualności

Powiązane artykuły