Przedwiosenne kontrasty

przedwiosenne_kontrasty_31

przedwiosenne_kontrasty_31Wybraliśmy się na przejażdżkę trasą przez Juchnajcie, Rożyńsk Mały, Boćwiński Młyn i Rożyńsk Wielki. Po drodze rzeczy naprawdę warte zobaczenia, wywołujące czasem surrealistyczne wrażenie – urokliwa o tej porze Gołdapa z dawną śluzą i zabytkowym młynem przed Rożyńskiem Małym.

Poniemieckie cmentarzyki m.in. z nazwiskami Waschkowski i Sadowski.

Potem, zalew i niesamowity, popegeerowski martwy moloch przed Boćwinką. Na koniec Rożyńsk Wielki, który jest tak naprawdę mały.


Aktualności

Powiązane artykuły

10 komentarzy do “Przedwiosenne kontrasty

 1. Kuba

  Bardzo dziękuję redakcji „Gołdap org ” za fotoreportaż Przedwiosenne kontrasty – kawałek współczesnej historii , historii bardzo smutnej.
  Otóz tak się składa , ze znam bardzo dokładnie te miejscowosći zwane „po pegeroskimi ” z okresu sprzed 1989 r. Po obejrzeniu zdjęć zaniemówiłem z wrazenia.Jak można było ze względów politycznych , zniszczyć gospodrstwa w ktorych produkowano tysiące ton zywca wieprzowego ( w Rożyńsku Małym ) i miliony litrów młeka (w Boćwice). Przeciętnie te zakłady dawały miejsca pracy 150 osob zatrudnionych w Rożyńska małym i 250 osób osób w ZR Boćwinka.
  Dzisiaj jest t bardzo smutny widok opuszczonych i zgruzowanych obór,chlewni , magazynów zbożowych i budynków warsztatowych.
  Takie widoki można było zobaczyć po drugiej wojnie swiatowej z winy okupanta..Wspołczxeśnie to my Polacy doprowadzilimy budynki ,które tętniły zyciem do stanu widocznego na zdjęciach nr , nr, 4 , 21,22.
  W jakim stanie znajdowały się obory widać na zdjęciu nr 32

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Anonim

  ” Rozwalić” to wszystko było proste. Co w to miejsce dano tym ludziom?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. orka

  Smutno mi, że mieszkam w takim kraju:(

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Kuba

  Masz rację orka.Powinno być nam wszystkim smutno !
  Sprawa jest tym bardziej bulwersująca , że decyzje w sprawie likwidacji PGR podjęły m.inn.następujące osoby.;
  – były Prezydent RP laureat Nagrody Nobla
  – pierwszy niekomunistyczny premier obecnie doradca Prezydenta RP,
  – jeden z pierwszych posłów w tzw.powszechnych,demokratycznych wyborach , obecnie doradca Prezydenta RP oraz inni byli posłowie i senatorowie.
  Obecnie jedynie rzeka Gołdapa pozostała niezmieniona i płynie spokojnie , dodając uroku tej ziemi ,której my mieszkańcy nie potrafimy należycie zagospodarować.
  Mieszkańcy Boćwinki napiszcie jak Wam się żyje obecnie ?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. obserwator

  To wszystko się zgadza co piszecie powyżej, tylko kto rozszabrował te budynki. Pewnie to złodzieje z Krakowa. Ostatnio Policja złapała w Mieduniszkach Wielkich taką ekipę. Miejscowi rozbierali dach obory która ma obecnie właściciela. – No tak ale to wcześniej było PGR-u.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Anonim

  Myślę ,że nie tylko mieszkańcy Boćwinki ale i Rożyńska oraz wielu miejscowości popegerowskich mieli by coś do powiedzenia.
  Prosimy o swoje wspomnienia i refleksje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. eee.....

  zdjęcie 14 piękny budynek swego czasu były tam mieszkania pracownicze i biuro, magazyn odzieżowy ,stołówka pracownicza z kuchnią i mieszkanie dyrektora z garażem po lewej.Na krzyżówce przy krzyżu stało kino bez przesady na 100 miejsc, w tym samym budynku mieściło się przedszkole i świetlica. W na stanie świetlicy było wyposażenie małej orkiestry i FORTEPIAN (oj brzękało się)……………………………………………………………………z czasem było to niczyje niepotrzebne budynek spalił się świetlica została przeniesiona do budynku gdzie mieści się sklep p.Derewońskich tam oglądano filmy z wideo i serial Północ południe .Rzeka też została zmieniona tylko struga w Boćwince nie ruszana .Eeee dopiszcie coś jeszcze.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Anonim

  Mieduniszki Wielkie i resztki pałacu to też ciekawa historia.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Anonim

  Ciekawe byłyby wspomnienia mieszkańców/dorosłych i ich dzieci/ , pracowników tych PGR-ów
  jak sobie poradzili po tej wielkiej „rewolucji”/likwdacja PGR-ow/.Jak zagospodarowano majątek/mienie/ po PGR-ach itp.Ciekawy temat dla gołdapskich mediów.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. Kuba

  W/g mnie to likwidacja gołdapskich (i nie tylko) PGR to bardzo ważne wydażenie,nie tylko polityczne ale i socjologiczne. W wyniku niewłaściwych działań wladz w Polsce straciło pracę ponad 500 tysiecy osób .Liczać ,że każdy pracownik posiadał 3 osobową rodzine ,pozbawiono środków do życia ponad półtora miliona osób.
  A co o tym sądzą socjologowie i ekonomiści.? Co sądzą politycy to juz wiemy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...