Ułatwienia na przejściach z Rosją?

przejscie_z_lotu_zima_11_1

przejscie_z_lotu_zima_11_1W poniedziałek w Bezledach odbyło się spotkanie służb celnych z przewoźnikami z Polski i obwodu kaliningradzkiego.

Potwierdzono informację, że od początku marca na przejściach polsko-rosyjskich uruchomiony zostanie program e-booking, ułatwiający przekraczanie granicy grupom turystycznym.

Będzie to polegało na mailowym na mailowym powiadamianiu służb granicznych przez przewoźników o planowanych przejazdach zorganizowanych grup turystycznych. Idzie o to by po wcześniejszym przekazaniu list pasażerów służby graniczne mogły sprawdzić w systemach zgodność dokumentów, by uniknąć dłuższej kontroli na granicy.

Nowością ma być wspólna odprawa przez celników i strażników granicznych, czyli tzw. „one-stop”.

Jak informuje PAP: W 2011 r. ruch osobowy między Polską a obwodem kaliningradzkim zwiększył się o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Granicę w obie strony przekroczyło 2,3 mln podróżnych. Jednocześnie – głównie dzięki otwarciu przed ponad rokiem przejścia w Grzechotkach zmniejszono kolejki w ruchu towarowym. (…) Od maja br. będą także działać tzw. zielone pasy dla turystów, którzy nie wiozą towaru wymagającego oclenia. Do podobnych rozwiązań przymierza się strona rosyjska.

Przepisy o małym ruchem granicznym, które ułatwiają przekraczanie granicy mieszkańcom części Pomorza, Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego, mają wejść w życie jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.

Wizę zastąpi „zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego”, które będzie wydawane mieszkańcom strefy przygranicznej. Ma uprawniać do wielokrotnego wjazdu i wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw.

 


Aktualności

Powiązane artykuły