Nagroda dla gołdapskiego twórcy

przystanek_dla_bocianow_11

przystanek_dla_bocianow_11Film  „Przystanek dla bocianów” gołdapianina Józefa Romasza otrzymał nagrodę Jancio Wodnika na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, odbywającym się we Wrześni. Przypomnijmy, że film był prezentowany podczas ubiegłorocznego gołdapskiego przeglądu „Nasze  – nie nasze krajobrazy”.

Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.
Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Szczególnie zależy nam na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Chcielibyśmy także, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest “Jańcio Wodnik”, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Cechą szczególną Prowincjonaliów jest ich otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: „Anioł w Krakowie” Artura Więcka ”Barona” i „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. (…)

Dobrą tradycją Festiwalu jest również przyznawanie nagród honorowych za całokształt twórczości. Dotychczas otrzymali je:
1994- Jan Jakub Kolski, Franciszek Pieczka
1995- Witold Leszczyński
1996- Andrzej Kondratiuk
1997- Andrzej Barański
1998- Grzegorz Królikiewicz
1999- Franciszek Pieczka
2000- Stanisław Różewicz
2001- Krystyna Feldman
2002- Kazimierz Kutz
2003- Kazimierz Karabasz
2004- Marcel Łoziński
2005- Sylwester Chęciński
2006- Wiesław Gołas
2007- Stanisław Tym
2008- Maja Komorowska
2009- Roman Kłosowski
2010- Janusz Morgenstern
2011- Janusz Majewski
2012- Anna Milewska

( z www.prowincjonalia.com.pl)

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Nagroda dla gołdapskiego twórcy

 1. jjj

  Gratuluję i cieszę się podwójnie bo pierwsza rozmowa z odtwórcą głównej roli Wiesławem, która doprowadziła do powstania filmu miała miejsce w pracowni fotografii „Gniazdo” – gołdapskiego DK.
  Tak na marginesie to impreza na której prezentowany był film nazywa się – SPOTKANIA Z NATURĄ I SZTUKĄ „NASZE I NIE NASZE KRAJOBRAZY”, i w 2011 roku odbyła się V edycja tych spotkań.
  pozdrawiam Józka i jego aktorów
  jjj

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...