Kolejne propozycje restrukturyzacji

starostwo_zarzad_10_1_12_1

starostwo_zarzad_10_1_12_1Jaki ma być gołdapski szpital? W jakim kierunku mogłaby pójść jego restrukturyzacja, choćby w aspekcie infrastruktury? Czy możliwe jest realizowanie szpitalnych inwestycji na zasadzie partnerstwa publiczno-prawnego?
Na te i inne pytania wraz członkami Zarządu Powiatu starała się dziś odpowiedzieć sopocka firma, która wykonała audyt tej placówki.

Sytuacja gołdapskiego SP ZOZ nie jest w Polsce wyjątkiem. Przeciwnie szpital nasz znajduje się w dużej grupie zadłużonych, wymagających remontów lub wręcz przebudowy.
Przedstawiciel firmy audytorskiej zaproponował dwie fazy restrukturyzacji – pierwszą, stabilizującą, polegającą m.in. na połączeniu z SP ZPO, wprowadzeniu większej dyscypliny finansowej, pozyskaniu krótkoterminowego dofinansowania i przekształceniu placówki w spółkę prawa handlowego.
Towarzyszący mu architekt przedstawił swoje propozycje dotyczące ewentualnej przebudowy szpitala, co wymagałoby dużych nakładów finansowych (stąd pytanie o możliwość partnerstwa publiczno-prawnego). W jednym z wariantów obecny budynek zostałby otoczony (dobudowany) drugim. Uzasadniał też, jak opłacalnym jest usytuowanie takich sal, jak m.in. chirurgia, intensywna terapia lub rtg, w bezpośredniej bliskości pomieszczeń pogotowia ratunkowego.
Podczas dyskusji autor projektu wyraził swoją opinię na temat, rzucanych czasem, propozycji pozostawienia w Gołdapi tylko podstawowych zabiegów. Jego zdaniem jest w Gołdapi zapotrzebowanie na podstawowe usługi szpitalne.
Była też analiza SWOT, gdzie wśród słabych stron wymieniano właśnie brak oddziałów zabiegowych pełnoprofilowych, oczywiście stan budynku i finanse.
Wśród mocnych stron m.in.: kadrę medyczną podwyższającą swoje kwalifikacje zawodowe. Szanse stwarza status gminy uzdrowiskowej.
Rzecz jasna, na tym posiedzeniu nie podjęto żadnych decyzji związanych z restrukturyzacją – w tej sprawie wypowiedzą się jeszcze radni i przedstawiciele lokalnych środowisk.

starostwo_zarzad_10_1_12_2 starostwo_zarzad_10_1_12_3 starostwo_zarzad_10_1_12_


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Kolejne propozycje restrukturyzacji

 1. Anonim

  Z całym szacunkiem, ale gdzie jest ta kadra co podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe? Jakoś tego nie odczułam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Odp

  Ta kadro to P. Witkowski i ten stary lekarz co ma już chyba 100. Nie potrafi zastrzyku zrobić bo mu już ręce za mocno latają. Jakich wy macie lekarzy – 4 ogólnych internistów, 1 chirurg i Hałas. O jakim szpitalu tu mowa, pewnie zróbcie nowy budynek na nowoczesny powiatowy szpital (vel jak w Olecku) – popieram to na pewno lepsza inwestycja niż nowy park czy obwodnica, po której nie jeździ żaden Tir, ale niech Starostwo pomyśli najpierw jacy lekarze tu przyjadą, bo z naszych to możemy wyliczać ich na palcach jednej ręki. I też nie powiem żeby się specjalnie dokształcali, bo proszę Państwa szpital to nie tylko interniści ale też specjaliści przede wszystkim (gastrologia, chirurgia urazowa, położnictwo, kardiologia itp itd)

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Józef Kiszkorno

   Po co wykładać pieniadze na nowe mury, skoro te co sa nadają sie z powodzeniem na szpital. Lepiej zainwestować pieniądze w infrastrukturę wewnątrz szpitala. W ocenie Rady Osiedla przydałyby się co najmniej 2 oddziały 1/ Chirurgiczny i położniczy. Gmina poza „biednym” powiatem powinna dofinansowywać szpital kwotą co najmniej 200tys. zł a nie tak jak obecnie 10tys. zł. Przecież w budżecie gminy szpital (w dziale 851ma zagwarantowaną pozycję pod § 85111). Zasadne byłoby aby na bazie istniejacej bazy pomieszczeń utworzyć przynajmniej 1 salowa izbę porodowej w ramach np. O/ Wewnętrznego →aby w sytuacji zagrożenia życia noworodka z uwagi na czas dowozu do Olecka-wykonać pilnie operacje cesarskiego ciecia. Niestety brak O /chirurgii i Izby porodowej doprowadził do tragedii w okresie przedświątecznym w jednej z rodzin gołdapskich, gdzie nie zdążono uratowac dziecko wiezione do Olecka.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. mike

  Oj trochę na bogato z tą rozbudową..fantazja jest

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Ja tu tylko sprzątam

  Żaden tir po obwodnicy nie jeździ bo towarowe przejście graniczne nie jest jeszcze otwarte… ale mniejsza o to, mówmy tutaj o szpitalu.
  Wszystko pięknie wygląda i obawiam się, że na tym tylko może pozostać. Jeśli jednak plany weszłyby w życie to i lepsza kadra by się znalazła.
  Na marginesie z tego co wiem to ten „100letni” jest jedynym któremu się ręce NIE trzęsą, a że do założenia szwów potrzebuje ogromnej lupy no cóż wiek robi swoje… siłą niestety nie można takich ludzi wyrzucić, a powinno być to uregulowane prawnie – osiągasz wiek emerytalny to siedź na emeryturze, ciesz się wolnym i zwolnij miejsce młodym!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. P

  stary tak zwana ” UMIERALNIA” a ten 100 letni niech robi miejsce młodym !!!… (tu był zwrot wulgarny, naruszający dobra osobiste, więc go usunęliśmy)

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Maria

  Panie Józefie Kiszkorno. zanim pan coś napisze niechże pan, tak jakl panu się radzi, najpierw wszystko sprawdzi. Czy pan wie, że co roku szpital jest zwalniany z podatku należnego gminie i że jest to kwota ok. 300 tys. zł? Czy zwalnianie na taką kwotę nie można uznać za dotację?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Józef Kiszkorno

  Z podatku należnego gminie zwalniane sa też inne podmioty gospodarcze w tym np. PWiK, który z inicjatywy Burmistrza Gmina dofinansowuje każdego roku w budżecie kwotą: ponad 1 mln. zł. Przecież jest to spółka kapitałowa działająca w oparciu o ustawy: Kodeks Spółek Handlowych oraz O swobodzie działalnosci gospodarczej. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że płacimy w regionie najdrożej za wodę i ścieki, to skad tak duże dofinansowanie PWiK w porównaniu ze szpitalem (który póki co nie jest jeszcze spółką)?. Taka argumentacja mnie nie przekonuje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...