Rodziny w krainie łowców przygód

z_rodzina

z_rodzinaKolejne rodziny z Polski przekonały się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby  zobaczyć prawdziwą piramidę, indiańską osadę czy „akwedukty północy”. A wszystko to za sprawą II (zimowej) edycji plastycznego konkursu „Z rodziną w krainie łowców przygód”, w którym główną nagrodą był weekendowy pobyt w Gołdapi dla dwóch czteroosobowych rodzin.

Dla przypomnienia, konkurs był skierowany do dzieci szkół podstawowych spoza powiatu gołdapskiego. I miejsce w kategorii klas 1-3 zajęła Julia Klinger z Bydgoszczy, zaś miejsce I w kategorii dzieci starszych wyrysowała Katarzyna Laskowska z Ostrołęki.

Państwo Klinger i Laskowscy zakwaterowani zostali w Zajeździe Rudziewicz pod Piękną Górą, gdzie umożliwiono im podziwianie panoramy Gołdapi z kawiarni obrotowej, która mieści się na samym szczycie gołdapskiej góry. Ponadto zorganizowano im wyprawę na bezkrwawe safari, co dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Bowiem niecodziennie można obserwować z bliska jelenie, daniele, sarny czy muflony.

Rodziny poznały także najcenniejsze zabytki ziemi gołdapskiej, choćby piramidę w Rapie, grobowiec rodziny Steinerów w Zakałczu Wielkim, mosty w Stańczykach czy wieżę ciśnień w Gołdapi.

Elementem wycieczki była również wizyta w Republice Ściborskiej, gdzie uczestnicy zobaczyli różne rasy psów, ekspozycję indiańską i eskimoską, galerię fotograficzną oraz wystawę poświęconą pisarce Marii Rodziewiczównie. Jednak najciekawszą atrakcją u „Biegnącego Wilka” okazało się pieczenie podpłomyków przy ognisku oraz przejażdżka psimi zaprzęgami.

Nie zabrakło także aspektu lokalnego. Mowa tu chociażby o skosztowaniu „mistrzowskich” kartaczy w Baniach Mazurskich czy warsztatach z produkcji świec z wosku pszczelego, które przygotowała rodzina państwa Murzynów. Każdy z gości własnoręcznie krok po kroku wykonał świeczkę, co było ogromną frajdą zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

W ramach projektu „Z rodziną w krainie łowców przygód”, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap przy wsparciu Departamentu Koordynacji Promocji Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego wydano czterdziestostronicowy album pod takim samym tytułem jak nazwa projektu, z pracami uczestników konkursu.

Prace młodych artystów będą również wyeksponowane w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy ulicy Parkowej 1. Inauguracja wystawy odbędzie się 9 grudnia 2011 r. (piątek) o godzinie 17.00 i będzie ją można oglądać do świąt Bożego Narodzenia. (ŻM)

Fot. Żaneta Mazińska


Powiązane artykuły