Przedświąteczne zakupy – bądź ostrożny!

policja

policjaZbliża się okres przygotowania i zakupów do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Pośpiech, roztargnienie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty.

Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Uważać też musimy na wirtualnych zakupach w sklepach internetowych Jeżeli chcemy się tego ustrzec stosujmy się do kilku prostych zasad podczas zakupów.

W okresie przedświątecznym złodzieje nie próżnują. Wykorzystują każdą okazję, by w odpowiedniej chwili okraść swoją ofiarę. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Podczas pobytu w sklepach, na parkingach i innych zatłoczonych miejscach pilnujmy  własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać złodzieje.

Ważne jest aby nie pozostawiać w samochodach, na widocznym miejscu, torebek, saszetek i przedmiotów wartościowych. Ograniczmy do minimum używanie telefonów komórkowych na ulicach, w parkach i wszystkich tych miejscach gdzie mógłby on zostać znienacka nam wyrwany.

Coraz większą popularnością cieszą się zakupy w Internecie. Bądźmy ostrożni przy zawieraniu takich transakcji. Uważajmy na super okazje. Jeśli bierzemy udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Warto też przy licytacji w Internecie poczekać do zakończenia aukcji zanim przelejemy pieniądze sprzedawcy. Koniecznie chronić należy swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie wysyłajmy nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz haseł.

Pamiętajmy, że odpowiednie zadbanie o własne bezpieczeństwo w wielu sytuacjach może uchronić nas od stania się ofiarą przestępstwa. (IS)

 


Aktualności

Powiązane artykuły