Wieś, której nie ma

kiermuszyny_25

kiermuszyny_25Kiedy wrzucimy w wyszukiwarkę internetową hasło: Kiermuszyny, to najpewniej otworzy nam się WIKIPEDIA z następującym tekstem: osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.

Miejscowość ta będzie zaznaczona na mapach z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, także na przedwojennych niemieckich jako Kiermuschienen.

Ale niewykluczone, że kiedy pojedziemy szukać tej miejscowości gdzieś na wschód od Ściborek w gminie Banie Mazurskie to zaczniemy obracać się w kółko szukając jakichś domów. Potem, po bardziej uważnym przyjrzeniu się, zauważymy wyraźne ślady dawnych zabudowań. Znawcy miejsca pokażą pozostałości szkoły, może kilometr dalej resztki zabudowań dworskich z tajemniczymi chaszczami i ceglaną studnią.

Ale najpierw w oczy rzuci się krzyż stojący przy rozstaju dróg, z tabliczką, napisem i, całkiem niedawno postawionymi, świeczkami. Na tabliczce napis o treści: Tu: była wioska Kierniszyn. Zabudowania-na 6 R. Szkoła. W sumie 19 b-w (czyli budynków). Niestnieje (napisane łącznie) od 1977 roku. W pamięci pozostał krzyż Zbawiciela 1991.

Rzeczywiście, są tu pozostałości po tutejszej szkole, urokliwe ceglane wejście do jednego z gospodarstw i kamienne resztki innych zabudowań. Ukształtowanie terenu i drzewostan niczym w Bieszczadach.

Dawniej mieszkali tu Niemcy, potem osiedlono tu między innymi kilka rodzin ukraińskich z niechlubnej akcji „Wisła”.

Dlaczego mieszkańcy stąd odeszli? Niektórzy twierdzą, że między innymi z prozaicznych powodów, choćby dlatego, że przez lata nie doprowadzono w to miejsce podstawowych mediów potrzebnych do życia.

Kilka lat temu Anna Michowiak (obecnie Naruszewicz) pisała w niewielkiej publikacji książkowej (tytuł Golubie wieś, której nie ma) o innej, nieistniejącej już, wiosce – leżących na wschodnich rubieżach powiatu Golubiach.

To nie są odosobnione ślady dawnych osad na naszym terenie. Warto je udokumentowywać, gdyż niedługo będą tam już tylko pola, może lasy lub gospodarstwa agroturystyczne. Warto zwracać uwagę nawet na detale architektoniczne, resztki brukowej drogi, kamienie milowe…

 

 

Powiązane artykuły