Pamiętajmy o zmianie opon

GWIAZDA-GOŁDAPI

GWIAZDA-GOŁDAPIW związku ze zbliżającym się okresem zimowym policjanci przypominają o zmianie opon. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że dopiero pierwsze opady śniegu zmobilizują kierowców do odpowiedniego przygotowania pojazdów. Pojawiające się na drodze przymrozki spowodują większą ilość kolizji i wypadków drogowych. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo powinniśmy już teraz zastosować się do poniższych rad.

Szybko zapadający zmrok, trudne warunki drogowe spowodowane opadami śniegu a także oblodzone drogi mogą powodować niebezpieczne kolizje i tragiczne w skutkach wypadki drogowe. Dlatego też, aby nie doszło do takich zdarzeń sami pomyślmy jak zmniejszyć ryzyko spowodowania tych zdarzeń.

Nie zapominajmy, że prędkość jazdy latem jest zdecydowanie inna niż w  okresie zimowym. Przy suchej nawierzchni była ona  odpowiednia,  natomiast teraz może okazać się zbyt duża. Zmieniająca się aura i spadająca temperatura powodować będzie pojawianie się miejscowych oblodzeń, które nawet przy niewielkiej prędkości mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Chcąc zwolnić lub zatrzymać pojazd warto ograniczyć używanie pedału hamulca i starać się wytracać prędkość hamując silnikiem. Taki sposób hamowania jest o wiele skuteczniejszy i może nie dopuścić do tzw.  „wpadnięcia” auta w poślizg.

Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe

Odpowiednio dobrane opony do warunków atmosferycznych na pewno zaprocentują naszym bezpieczeństwem. Wydane na nie pieniądze zapewnią nam spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy zwłaszcza na zakrętach i skrzyżowaniach chroniąc pojazd przed poślizgiem na oblodzonej jezdni.

Jadąc za innym pojazdem pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości, która jest niezbędna w sytuacjach nagłego i gwałtownego hamowania. Powszechnie jest wiadomo, że droga hamowania na nawierzchni mokrej lub oblodzonej jest zdecydowanie większa niż przy suchej dlatego niedopuszczalna jest jazda na tzw. „zderzaku”

Przed każdorazowym rozpoczęciem jazdy, zawsze starajmy się właściwie przygotować swój samochód do drogi. Jazda z zamarzniętą szybą zdecydowanie ogranicza widoczność kierowcy i stwarza zagrożenie spowodowania zdarzenia drogowego.

Ważnym elementem przygotowania samochodu jest sprawdzenie akumulatora. Jego stan niejednokrotnie może decydować czy dotrzemy do celu. Gdy nie jest on w najlepszej kondycji warto go wymienić na nowy, bo może nam odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiedniej chwili. Innym, nieco mniej kosztownym zabezpieczeniem się przed przymusowym postojem z powodu awarii akumulatora jest zakup przewodów rozruchowych.

Warto pamiętać te kilka zasad aby podróż była bezstresowa i doprowadziła nas do celu. (IS)


Aktualności

Powiązane artykuły