Miasta wolne od dymu

Minął rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zaostrzającej zakaz palenia w miejscach publicznych. Badania GIS z lutego 2011 roku pokazują, że nowe przepisy znacznie zmniejszyły ryzyko narażenia na dym tytoniowy m.in. w obiektach sportowych (spadek o 72 %), restauracjach (o 68%), barach i pubach (o 49%), zakładach pracy (o 37%) oraz na przystankach i w obiektach komunikacji miejskiej (o 33%).

Obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje aż 68% palących i 84% niepalących Polaków.

Ponadto 56% społeczeństwa dostrzega poprawę w przestrzeganiu przepisów ograniczających palenie tytoniu, a 45% palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzuceniu palenia. Polacy coraz odważniej respektują swoje prawo do życia w przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego. Świadczy o tym fakt, że 59% niepalących częściej niż kilka lat temu ma odwagę zwrócić uwagę osobom łamiącym zakaz palenia.

Problem palenia w miejscach publicznych jest jednak wciąż aktualny. W celu zwiększenia wiedzy o obowiązującym prawie oraz wzmocnieniu jego przestrzegania Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna kampanie medialna „Miasta wolne od dymu” realizowana ze środków rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce oraz ogólnopolskiego projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”, finansowanego przez Światowa Fundacje ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacje Bloomberga (Bloomberg Philanthropies).

W ramach kampanii „Miasta wolne od dymu” zaplanowano emisje spotu telewizyjnego oraz radiowego w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, a także emisje spotu edukacyjnego na monitorach LCD w autobusach i tramwajach na terenie 15 polskich miast (Szczecin, Białystok, Gdynia, Sopot, Opole, Kędzierzyn Koźle, Kraków, Lublin, Toruń, Olsztyn, Katowice, Warszawa, Łódz, Konin, Rzeszów).

 

Więcej informacji udzielają:

Jan Bondar

Rzecznik prasowy

Główny Inspektorat Sanitarny

tel. +48 22 536 13 20

kom. 723-996-214

Joanna Skowron

Kierownik projektu

Główny Inspektorat Sanitarny

tel. +48 22 536 13 31

e-mail: j.skowron@gis.gov.pl


Aktualności

Powiązane artykuły