Jeszcze o Kiermuszynach

kiermuschienen

kiermuschienenInteresujący materiał uzupełniający naszą informację o Kiermuszynach przysłał nam pan Jan Werchowicz, pasjonat historii Bań Mazurskich i okolic, za co serdecznie dziękujemy. Załączone fotografie pochodzą z archiwum Klausa-Jurgena Liedtke z Berlina, potomka rodziny Steinke z Neu Kermuschienen.

Pan Jan Werchowicz pisze m.in.:

(…) Nazwy używane w przypadku ww. miejscowości: do 1938 – Neu Kermuschiennen, od 1938 do 1945 Kermenau, 1945 – 2011 Kiermuszyny Małe (potocznie Kierniszyn). Do 1938 powiat Darkehmen (Darkiejmy), 1938-1945 powiat Angerapp, obecnie powiat gołdapski.

Położone obok wsi leśne Jezioro Czarne do 1945 roku nosiło nazwę Kesselsee. Do 1945 r. we wsi znajdowało się 9 gospodarstw. Wg. autora Kroniki Parafii Żabin Lothara Kapteinata (Chronik des Kirchspiels Kleinlautersee „Szabienen” Kreis Angerapp) we wsi gospodarstwa należały do osób o następujących nazwiskach: Ranglack, Steinke (2 gospodarstwa), Pauluhn (3 gospodarstwa), Kerschowski, Kodlin , Muss.

Obok wsi do dzisiaj istnieje cmentarz. Wieś jest położona pomiędzy dwoma bardzo głębokimi wąwozami.

Zarówno do II wojny światowej, jak i po niej, we wsi istniała tylko jedna studnia, z której korzystała cała wieś. Ostatnią osobą, która opuściła Kiermuszyny Małe była Teresa Moroz wraz z dziećmi Piotrem i Andrzejem. Pani Teresa mieszka obecnie w Żabinie. Kiermuszyny Małe znajdują się pomiędzy miejscowościami: Stare Gajdzie, Klewiny, Jezierzyny, Kiermuszyn – folwark.

kiermuschienen kiermuschienen kiermuschienen

Powiązane artykuły