Rozwiązanie fotozagadki

Tym razem piotrbart pierwszy podał trafną odpowiedź, choć odnoszę wrażenie, że nie bez pewnego wahania – gratulacje. Zagadka była trudna – tylko podpis mógł naprowadzić nas na rozszyfrowanie miejsca. Wykonaliśmy ujecie tego miejsca w stanie obecnym. Nie przypomina zupełnie tego sprzed lat, chociaż analizując mapy i plany można wszystko uporządkować.
Dwa domy stojące na drugim planie widzimy na planie oznaczone numerami 8 i 3. Plan przedstawia stan po wybudowaniu nasypu kolejowego. Bliższa czasom kiedy wykonane zostało zdjęcie jest mapa – bez nasypu, ale wciąż widoczne są tam dwa domy. Obie mapki pokazują stan po przebudowie ujścia stawu. Jakość zdjęcia nie pozwala dokładnie określić czy ujście stawu jest jedno czy też zostało już rozdzielone. Pisaliśmy przy okazji wpisu o wieży ciśnień że miało to miejsce w 1905 roku.  Widoczny tuż za mostem budynek (bo chyba jest to most) wygląda jak młyn. Tego budynku nie widzimy na mapach, więc jest możliwość że zdjęcie wykonane zostało przed 1905 rokiem. Drugim szczegółem który by potwierdzał tę tezę jest widoczny Po lewej stronie zdjęcia fragment wysokiego budynku. Nie jest to raczej widoczny na współczesnej fotografii,budynek posterunku energetycznego. Ten wybudowany został na potrzeby elektrowni wraz z całą infrastrukturą.

Kiedy stoimy na dnie dawnego zbiornika, widać że brzegi wyższe są o około 2 m, i taki wówczas był poziom wody.

Ostatnie zdjęcie wykonane współcześnie przedstawia południową część zbiornika.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Rozwiązanie fotozagadki

 1. piotrbart

  Cieszę się, że to była poprawna odpowiedź. Dopiero jak Pan redaktor wykluczył moje pierwsze hipotezy pomyślałem, że może to być młyn. A już na 100% pewny byłem po podpowiedzi, że to jest rzeka i nie koniecznie w centrum. Oczywiście nie było to proste zadanie 🙂 Zbyt wiele miejsc mogło pasować. Czekam na więcej takich niespodzianek 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Marek

  Proszę jeszcze o zdjęcie lotnicze z zaznaczonym miejscem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...