Dyskutowano o oświetleniu, oznakowaniu i monitoringu

komisja

komisjaJak zaoszczędzić na oświetleniu ulic w mieście gminie? i jak jest z oznakowaniem ulic? To były główne tematy dzisiejszego posiedzenia Komisji Spraw Obywatelskich i Społecznych Rady Miejskiej.

Oznakowanie ulic i dróg w gminie zdaniem Wiesława Swatka raczej nie zawiera większych mankamentów, choć sporo kontrowersji wywołuje zmiana organizacji ruchu w samym mieście, zwłaszcza jeśli idzie o dowożenie towarów do sklepów. Z tym największy problem ma PSS „Społem”. Natomiast wprowadzana zasada zakłada, by przez miasto nie przejeżdżały samochody powyżej 14 ton.

Zdaniem, obecnego na spotkaniu, Józefa Kiszkorno – przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla nr III, na zakręcie w Jurkiszkach powinno być jednak zmieniony znak ograniczający prędkość z 70 na 40 km/h.

Natomiast radny Marcin Przystawski zaproponował, by przeznaczyć dodatkowe środki na bardziej precyzyjne oznakowanie (m.in. na rondach) atrakcji turystycznych.

Według informacji Wiesława Swatka koszt oświetlenia ulic w mieście i gminie wyniósł w 2012 roku 592 247 zł i nie zwiększa się od kilku lat, między innymi dzięki obniżeniu opłaty konserwacyjnej i przejście ze sterowania ręcznego na astronomiczne.

W gminie jest zainstalowanych 1800 punktów świetlnych, w tym 1500 w samym mieście (225 znajduje się przy obwodnicy). Również 1500 to latarnie sodowe. I tu ze strony przewodniczącego komisji Piotra Kuśtowskiego padła propozycja, by w trakcie zamiany tych pozostałych na bardziej energooszczędne zastosować na próbę, na jednej lub dwóch ulicach, oświetlenie ledowe.

Żywą dyskusję wywołała sprawa zniszczonego informatu i sprawnego funkcjonowania monitoringu. Większość dyskutantów skłaniała się ku koncepcji, by monitoringiem zajmowały się osoby specjalnie w tym celu zatrudnione, choć to (razem z przygotowaniem odpowiedniego pomieszczenia) wiąże się z ze sporymi kosztami.

– Trzeba zwalczać przyczyny, a nie chorobę – powiedział radny Zbigniew Makarewicz nawiązując do tego problemu.

komisja


Aktualności

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Dyskutowano o oświetleniu, oznakowaniu i monitoringu

 1. Tytus

  „- Trzeba zwalczać przyczyny, a nie chorobę – powiedział radny Zbigniew Makarewicz nawiązując do tego problemu”
  Czy mógłbym dowiedzieć się, co radny miał na myśli?

 2. Tytus

  To, że to metafora jasne jest nawet dla przeciętnie inteligentnego szóstoklasisty. Ja uprzejmie pytam, co radny miał na myśli w kontekście całej dyskusji.

  1. Odpowiadam uprzejmie – pewnie jedną z przyczyn jest niefortunne usytuowanie (i zorganizowanie) obsługi monitoringu.

 3. czegoś nie rozmiem to w koncu po jaki H…… te kamery