Najważniejsze zostało zrobione

zabin_odpust_09_11

zabin_odpust_09_11Parafia katolicka w Żabinie ma 30 lat, choć kościół należy do najstarszych zabytków w powiecie gołdapskim. Jednakowoż od dawna potrzebował remontu, zwłaszcza naprawy dachu. I dokonało się, bowiem sobotnie uroczyste obchody jubileuszu odbyły się już w budynku z nową elewacją, wyremontowanym dachem i niektórymi elementami wnętrza.

Nad wejściem jest data 1612, choć bardziej ona dotyczy upamiętnienia początków świątyni niż obecnego jej kształtu.

Od kilkunastu lat parafią kieruje ks. proboszcz Andrzej Domański. Sobotnią uroczystość dowartościowała obecność ks. biskupa Romualda Kamińskiego, pod którego przewodnictwem odbyła się msza dziękczynna. Obecni też byli księża: Czesław Król z Gołdapi i Kazimierz Lewandowicz z Grabowa.

Natomiast na boisku szkolnym czekały na gości kulinarne wyroby żabińskich gospodyń, gry, zabawy i również coś dla ducha.

W koncercie wystąpiły zespoły i soliści: „Zorepad”, „Sacrum”, Nela Chojnowska-Ochnik i Joanna Walicka.

Dochód ze sprzedaży smakołyków przeznaczony będzie na żabiński kościół.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Najważniejsze zostało zrobione

 1. psw

  Nie mogłem stwierdzić tego osobiście, ale słuszałem, że balustrada chóru w kościele to odwrócone tablice poświęcone poległym w I wojnie światowej. Gdyby tak przywrócić ich dawną świetność? Jest tam sporo polskich nazwisk…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Jest też taki kamień na tamtejszym cmentarzu – pokazuje, jakie narodowości musiały walczyć podczas I wojny światowej w armiach naszych zaborców. Balustrada, to rzeczywiście unikalny zabytek i swego rodzaju dokument jednocześnie.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...