Film gołdapianina na festiwalu

zaproszenie_jozek_romasz

zaproszenie_jozek_romaszXIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego Łódź 21-24 09 2011 (The 14th International Wlodzimierz Puchalski Nature Film Festival Lodz) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu gołdapianina Józefa Romasza pt. PRZYSTANEK DLA BOCIANÓW.

Łódź, w kino Charlie, 23 września 2011 (piątek) o 20.00.

Józef Romasz jest jednocześnie producentem i reżyserem filmu.

Film „Przystanek dla bocianów” to magiczna opowieść i smutna, i śmieszna, czasem nawet prześmiewcza.  Jest to film o męskiej przyjaźni, męskiej wrażliwości.

Miejscem akcji  jest maleńka wieś Czukty, położona w Polsce, na Mazurach Garbatych. Dla bohatera filmu, Wiesława Bołtryka, artysty-tułacza z wyboru to przybrana ojcowizna. Kamera towarzyszy jego samotnym wędrówkom po wsi, zagląda do domostw, w których nocuje, rejestruje mikro-zdarzenia, w których  na chwilę splata się życie jego i mieszkańców wsi. Metaforycznym komentarzem  tych mikro-historii są pieśni mazurskiego barda Andrzeja Garczarka,  „recenzują” zdarzenia niewidzialne w tym swoistym filmie drogi. Zadają  odwieczne pytania o „drzewo wiadomości: dobrego niekoniecznie i złego  niekoniecznie…”.

Piękna, na poły realistyczna, na poły poetycka, niezwykle intensywna wizualnie opowieść o mazurskiej wiosce. (Maria Kornatowska, krytyk) .

Nie lubię bohaterów. Artyści z Czukt są podobni do mnie – ułomni, pełni  kompleksów, ale też zuchwali  i wspaniałomyślni (…) Chcę po prostu mieszkać przez godzinę wewnątrz tego filmu. (J.J. Kolski, reżyser).

Film przełamuje istniejące konwencje gatunkowe (…) Określiłbym go mianem „fabuły dokumentalnej” zbliżającej się w swej formie do swoistej ballady  poetyckiej.

(Krzysztof Ptak, operator)

Info o filmie

Powiązane artykuły