100% płacy, 50% władzy

Na III Europejskim Kongresie Kobiet KOBIETY DLA POLSKI, POLSKA DLA KOBIET, który odbył się w dniach 17 – 18 września w Warszawie, gminę Gołdap reprezentowała spontanicznie zebrana, osiemnastoosobowa delegacja, pod kierunkiem Sławy Tarasiewicz oraz Ewy Jurkiewicz.

Kongres Kobiet jest najważniejszym wydarzeniem w czasie Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Głównym hasłem Kongresu było 100% płacy, 50% władzy. W Sali Kongresowej zebrało się ponad 3,5 tysiąca kobiet, wśród których były reprezentantki wielu krajów: Australi, Francji, Ukrainy, Rosji. Gośćmi specjalnymi Kongresu byli Jerzy Buzek Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Viviane Reding, prywatnie szczęśliwa matka trzech, już dorosłych, chłopców, a zawodowo Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Dwudniowe obrady wypełnione były debatami i panelami dyskusyjnymi. Tematy ważne i poważne m.in.: Potencjał, prawa, solidarność kobiet w Europie, Z perspektywy rynku: o trudnej równości, socjalnych prawach i przedsiębiorczości kobiet, Emerytalny pat. Czy kobiety mają szansę na godną emeryturę, Przemoc wobec kobiet – margines czy codzienność, Przedsiębiorczość kobiet wiejskich – szanse i bariery, Równościowe rodzicielstwo, równościowe dzieciństwo. Panele prowadziły i otaczały opieką kobiety, które odgrywają ważne role w naszym kraju Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Jolanta Fedak, Janina Ochojska, Danuta Waniek, Jolanta Kwaśniewska i wiele, wiele innych, równie znakomitych kobiet. Jednocześnie w kuluarach swoje stoiska wystawiały instytucje i organizacje pozarządowe pracujące na rzecz kobiet. W czasie Kongresu Olga Krzyżanowska, („Lekarz, człowiek, kobieta, polityczka” – cytat z laudacji odczytanej przez Henrykę Krzywonos – Strycharską) została Laureatką III Kongresu Kobiet. Gratulacje oraz piękny bukiet kwiatów z tej okazji otrzymała z rąk Premiera Donalda Tuska, który w czasie tej gali z rąk Pani Minister Jolanty Fedak otrzymał pomarańczowy szal, symbol kobiet z Rady Programowej.

Najbardziej widoczną grupą Kongresu były reprezentantki Warmii i Mazur. Gołdapianki ubrane były w piękne czerwone koszulki ufundowane przez firmę OCTIM z Olsztynka. W czasie powitań grupy z Gołdapi, Kowal Oleckich i Elbląga skandowały hasło: Mazury Cud Natury witają Was. To zaważyło, iż dziewczyny wygrały konkurs na najbardziej widoczną grupę.

W drugim dniu Kongresu, w Parku Kobiet, gmina Gołdap i gmina Kowale Oleckie otrzymały swoje pięć minut. O szansach i barierach, możliwościach i przeciwnościach oraz o potencjale drzemiącym w naszych kobietach Monika Richardson rozmawiała ze Sławą Tarasiewicz (członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet) oraz z Panią Wójt Kowal Oleckich Heleną Żukowską (również członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet). Miło jest wiedzieć, że jesteśmy reprezentowane przez dwie, tak silne, osobowości. Jednocześnie, na telebimach, wyświetlany był film przygotowany przez Krystynę i Ryszarda Dutkiewiczów promujący Mazury Garbate.

Tegoroczny Kongres dowiódł, że najważniejsze obecnie są 3 priorytety związane kwestiami równości, wolności, solidarności. Uczestniczki przedstawiły 200 postulatów, z których najważniejsze to:

–    Nowelizacja ustawy kwotowej, przemienność płci na listach wyborczych oraz parytetu.

–    Skuteczne działań monitorujące, edukacyjne i, przede wszystkim, legislacyjne na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn.

–    Powołanie pełnomocniczki do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn, wybranej w ramach konkursu, kompetentnej i rozumiejącej problematykę równości kobiet i mężczyzn.

–    Uznania pełnego prawa do decydowania o swoim życiu osobistym, w tym o macierzyństwie.

–    Ratyfikowania Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania oraz zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

–    Ustawowy obowiązek wspierania przez państwo opieki nad osobami     zależnymi (dziećmi, dziećmi niepełnosprawnymi, osobami starszymi).

–    Monitorowanie i zmiany sytuacji kobiet w wieku przedemerytalnym (50+, 60+), a także kobiet wchodzących na rynki pracy. Rok 2012 jest rokiem solidarności międzypokoleniowej!

Wszystkie uczestniczki, pomimo zmęczenia, cieszą się, iż otrzymały tyle pozytywnej energii od wszystkich panelistek. Sama Maryla Rodowicz śpiewała tylko dla nich i tylko zamawiane piosenki. Prapremiera książki „Ciekawi ludzie i miejsca Powiatu Gołdapskiego” odbyła się w czasie III Europejskiego Kongresu Kobiet. Pierwsze, jeszcze gorące egzemplarze, otrzymały członkinie Rady Programowej.

Na zakończenie przytoczę słowa Olgi Krzyżanowskiej: Człowiek żałuje w życiu tylko tych rzeczy, które mógł zrobić, ale nie zrobił. Wniosek? Kobiety sięgajcie po lepszą przyszłość! Już rodzi się pomysł, aby Wojewódzki Kongres Kobiet odbył się na Mazurach Garbatych.

 


Aktualności

Powiązane artykuły