UWAGA! KLESZCZE

Nie minął jeszcze okres czerpania przyjemności ze spacerów po lesie, a przed nami nie mniej przyjemny okres grzybobrania. W czasie tych wypraw jesteśmy narażeni na ukłucia przez kleszcze. Kleszcze bytują niestety nie tylko w lesie ale także w parkach i na działkach.
Problemem nie są same kleszcze lecz bakterie, które żyją w ich organizmach. Mogą one wywoływać kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Kleszcz wgryza się w skórę człowieka a bakterie razem ze śliną dostają się do ludzkiego krwiobiegu. Niestety przeciwko boreliozie nie można się zaszczepić.
Istnieje natomiast szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Ze względu na substancje znieczulające zawarte w ślinie pasożyta, w wielu przypadkach ukłucie pozostaje niezauważone. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne.
Warto zatem pamiętać że podstawową ochronną rolę może odegrać ubiór.
Na spacer po lesie wybrać się w wyższych butach, długich spodniach i koszuli z długim rękawem, a głowę osłonić czapką lub chustką.
Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Kiedy dostrzeżemy kleszcza, należy go usunąć ostrożnie, używając szczypczyków lub pensety.
Miejsce wokół ukłucia zdezynfekować i przez kilka tygodni obserwować.
W razie wszelkich wątpliwości po spotkaniu z kleszczem warto odwiedzić lekarza.
W roku szkolnym 2011/2012 realizowana będzie czwarta edycja programu „Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży”. Program realizowany jest w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do udziału w programie zgłosiły się:
– Zespół Szkół Zawodowych w Gołdapi,
– Zespół Szkół Ogólnokształcących,
– Zespół Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich
– Gimnazjum nr 1, im Noblistów polskich w Gołdapi.
Celem programu jest:
– zmniejszenie liczby zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka,
– edukacja młodzieży w zakresie profilaktyki chorób wywoływanych przez kleszcze,
– zaktywowanie środowisk szkolnych (nauczycieli, pracowników medycznych) do działań edukacyjnych dotyczących chorób odkleszczowych,
– promowanie szczepień ochronnych jako metody profilaktyki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu oraz innych sposobów profilaktyki chorób odkleszczowych.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły