Swojacy z Wielkopolski

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Dom Kultury w Gołdapi zapraszają na koncert Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”,  4. sierpnia o godz 18.00 na dziedzińcu Domu Kultury w Gołdapi (w razie niepogody sala widowiskowa DK). Wstęp wolny.

Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” funkcjonuje od września 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa (południowa Wielkopolska, powiat ostrowski). Spotyka się na próbach dwa razy w tygodniu w miejscowym Domu Strażaka, oprócz tego podczas ferii zimowych oraz wakacji organizowane są wyjazdowe warsztaty taneczne – dotychczasowe odbyły się w Mikoszewie k. Gdańska, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowej Bystrzycy k. Bystrzycy Kłodzkiej, Wołowie, Cieszynie, Koninie i ostatnie w Gołdapi. „Swojacy” rocznie występują około 20 razy, najczęściej w najbliższej okolicy. W roku 2010 wystąpili m.in. w Poznaniu, Wołowie na Dolnym Śląsku oraz podczas Festynu Rodzinnego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie otrzymali Puchar Biskupa Kaliskiego za szczególne przesłanie artystyczne. W lipcu ub.r. odbyło siępierwsze zagraniczne tournee Zespołu – „Swojacy” występowali we Francji z okazji podpisania umowy o współpracy między gminami Raszków i Dourges.
Zespół składa się z dwóch grup wiekowych (młodsza w wieku szkoły podstawowej i starsza w wieku gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej) i liczy ogółem około 60 osób. Dzieci i młodzieżwykonują tańce wielkopolskie (np. suitę tańców szamotulskich „Jak sie mocie” oraz wiązankę z rejonu Biskupizny „Domachowski gościniec”), krakowskie, lubelskie, śląskie,łowickie, zielonogórskie winobranie, poloneza oraz polkę „Na naszym ryneczku” a także tradycyjny wielkopolski obrzęd dożynkowy „Wieniec Wielkopolski”. W wyposażeniu Zespołu znajdują się oryginalne stroje wielkopolskie (biskupiańskie oraz szamotulskie), lubelskie oraz krakowskie.
Instruktorką i choreografem Zespołu jest Jolanta Marszał.


Aktualności

Powiązane artykuły