I o to chyba chodziło

konkurs_krzyku_11I o to chyba chodziło, by ta wymyślona przed laty przez Andrzeja Sokołowskiego, najgłośniejsza – i dosłownie, i w przenośni – gołdapska impreza została wreszcie bardziej dopieszczona. Wszak (czy ktoś chce, czy nie chce) „Międzynarodowy Konkurs Krzyku”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gołdapskich produktów turystycznych, znanych nie tylko w regionie. I należy go mocno trzymać w garści, bo przecież w Europie nikt oprócz gołdapian na taki pomysł nie wpadł. Inna rzecz – krzyk przy takich okazjach może mieć znaczenie terapeutyczne.

Dlatego ważne było to, że ten czterogodzinny maraton otworzyli: wojewoda Marian Podziewski i burmistrz Marek Miros. Na dodatek jeszcze obaj pokrzyczeli.

W dwóch kategoriach krzyczało około 300 osób, mniej więcej po równo w każdej. Kobiety okazały się głośniejsze, a Paulina Sakowicz z Warszawy ustanowiła kolejny rekord, czyli 138,9 decybeli. Drugie miejsce zajęła białostoczanka Barbara Ostaszewska (138,8), trzecie – Paula Jadeszko z Gołdapi (138,7). O czwarte miejsce w dogrywce rywalizowały – Dagmara Stanek z Sopotu (zwyciężczyni kilku poprzednich edycji) oraz gołdapianki: Ewelina Galińska i Natalia Dadura. Najlepszą z tej trójki okazała się sopocianka.

Okazuje się, że według wskaźnika natężenia głosu wcale w konkursie nie wygrywają soprany, takie, od których uszy puchną, ale porządne, nierzadko chrapliwe wrzaski, co udowodnili uczestnicy kategorii męskiej, bo i tu były  wyniki w granicach 138,8 decybeli. Zwyciężył Mirosław Mańkowski z Ornety, drugi był Jarosław Kaczyński z Pruszkowa. Trzecie Miejsce zajął Paweł Mazalewski z Gołdapi, czwarte – Andrzej Szumlański z Bań Mazurskich, piąte – Roman Gajdamowicz ze Szczecina. Upominkami uhonorowano Jana Dattę ze Szczecina jako najstarszego zawodnika i Dawida Simonelli z Włoch, jako uczestnika z zagranicy. Chociaż w konkursie startowało kilkoro gołdapian mieszkających choćby w USA, Kanadzie, czy Irlandii. Pozostali zawodnicy przyjechali do Gołdapi między innymi z: Warszawy, Pruszkowa, Szczecina, Suwałk, Ornety, Ełku, Wrocławia, Sosnowca, Zabrza i Sopotu. Zwycięzcom organizatorzy i sponsorzy zapewnili zestawy cennych nagród.

Impreza miała oprawę festynową. Dzieci chętnie bawiły się z klownem. Była loteria z wartościowymi nagrodami oraz talony na bigos. Spora grupa osób wzięła udział w konkursie na wiersz o Konkursie Krzyku. Wygrały panie: Halina Słomka, Dagmara Stanek i Natalia Grudzińska.

Konkurs prowadził Stanisław Luty. Zorganizowali: Gołdapska Rada Sportu i Centrum „Leśny Zakątek”.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły