Burze nas potraktowały łagodniej

Z porannej informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie wynika, że po gwałtownej burzy, która przeszła wieczorem nad województwem warmińsko – mazurskim, na terenie powiatu gołdapskiego nie stwierdzono znaczących szkód. Chociaż na przykład przy 1 Maja zalało piwnicę i fontanna strzeliła ze studzienki od kolektora na środku ogródka zalewając otoczenie, to samo ze Szkołą nr 2. Prognostycy przewidują około południa nawałnice również na naszym terenie.W regionie najbardziej ucierpiała miejscowość Rozogi (powiat szczycieński). Całkowicie zostały zerwane 4 dachy na budynkach mieszkalnych i dach na budynku Urzędu Gminy Rozogi, 10 dachów na budynkach mieszkalnych zostało poważnie uszkodzonych.  Miejscowości Rozogi, Orżyny, Jabłonka i Szczepankowo częściowo były pozbawione prądu. W tej chwili jedynie w pojedynczych gospodarstwach może nie być prądu. Awarie usuwane są na bieżąco.

Z powodu powalonych drzew całkowicie zablokowane były trzy drogi krajowe prowadzące do Szczytna, tj. 53 Szczytno-Rozogi, 57 Szczytno -Wielbark i 58 Szczytno-Nidzica.

– Z powodu wyładowań atmosferycznych doszło do pożaru dwóch stodół: w miejscowości Huta powiat iławski całkowitemu spaleniu uległa stodoła murowana kryta eternitem, ponadto uratowano stojący obok kurnik z indykami ok. 5000 szt. inwentarz uratowano, osób poszkodowanych nie było. W miejscowości Unikowo powiat bartoszycki całkowitemu spaleniu uległa stodoła drewniana kryta eternitem oraz składowane w środku siano i słoma.

– W miejscowości Ruciane Nida, powiat piski drzewo zawaliło się na przycumowany jacht na, którym znajdowało się 4 osoby. Osób poszkodowanych nie było. Drzewo zostało usunięte przez Straż.

– W miejscowości Wilimy powiat olsztyński na Jeziorze Dadaj prowadzone były poszukiwania mężczyzny, który wypłyną łodzią na ryby przed burzą i po nawałnicy nie było z nim kontaktu telefonicznego. Strażacy odnaleźli mężczyznę w trzcinowisku;

– W miejscowości Wonna, powiat nowomiejski z powodu braku prądu Straż Pożarna użyczyła agregat prądotwórczy właścicielowi kurnika w którym znajduje się 4000  indyków.

– W miejscowości Trygort, powiat węgorzewski – zerwana przez pęknięty konar drzewa linia energetyczna spadła na pastwisko. Wyniku zdarzenia padło 5 krów i 2 cielaki.

– W miejscowości Bystry, powiat giżycki gałęzie powalonego drzewa  upadły na namiot, 3 osoby zostały lekko poszkodowane, odwiezione na obserwację do szpitala;

– W miejscowości Góra powiat piski w Ośrodku Wypoczynkowym „WYDRA ” częściowo zalane zostało obozowisko harcerskie w dole polany. Działania  polegały na odprowadzeniu wody z obozowiska.

– W miejscowości Ruciane Nida powiat piski na 4 domki kempingowe przewróciły się drzewa w Ośrodku Wypoczynkowym „Czapla”. W trakcie dojazdu usunięto 6 drzew leżących na drodze prowadzącej do ośrodka. Na kempingu było 37 osób, w tym 10 dzieci, które zostały ewakuowane ze strefy zagrożenia przez opiekunów przed przybyciem zastępu. Działania zastępu polegały na usunięciu powalonych i grożących upadkiem drzew. Ponadto zabezpieczono teren położony z tyłu kempingu, na którym znajdowały się trzy pochylone drzewa, których usunięcie odłożono na dzień następny z uwagi na małe zagrożenie i porę nocną.

Na miejsce zdarzenia udał się Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Kierownik Oddziału Zarządzania Kryzysowego Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W godzinach nocnych na miejsce zdarzenia udał się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ze Szczytna w celu ustalenia czy mieszkańcy uszkodzonych budynków mogą pozostać w swoich domach.

Do Rozóg uda się dziś przedstawiciel Wydziału Polityku Społecznej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W wyniku wczorajszej nawałnicy, która przeszła nad Warmią i Mazurami   bez prądu pozostaje ok. 2000 odbiorców w okolicach : Olecka, Gródka, Turośli, Rucianego – Nidy, Mikołajek, Okartowa i Orzysza.

Bez prądu pozostaje również  ok. 250 odbiorców w okolicach Ostródy tj. miejscowości Tyrowo, Morliny, w okolicach Szczytna:  miejscowości  Długi Borek, Świętajno, Cis, Olszyny oraz w okolicach Olsztyna: miejscowości Bartołty, Kierzbun i Dadaj.

Dziś również rozpocznie się szacowanie strat.

Na bieżąco usuwane są skutki powstałe po burzy przez strażaków i energetyków.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

Straż Pożarna odnotowała 159 interwencji, które głównie dotyczyły usunięcia powalonych konarów drzew oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji. W działaniach usuwania skutków burzy brało udział 116 strażaków PSP, 584 strażaków OSP oraz 48 samochodów PSP i 146 samochodów OSP.

 


Aktualności

Powiązane artykuły