Raz jeszcze o herbie i fladze Gołdapi

Pan Mirosław Białosowski, który jest współautorem projektu aktualnego wyglądu flagi i herbu Gołdapi przysłał nam do wykorzystania pliki, które przedstawiają pierwotne wersje.
Jednakże i ten materiał nie rozwiewa wszystkich wątpliwości związanych z tematem. Wiedzą coś na ten temat osoby parające się grafiką i poligrafią. Otóż proszę zwrócić uwagę na kolory w obu przedstawionych parach plików tych najnowszych i tych wcześniejszych. Wydawać by się mogło że w  przypadku kolorów podstawowych w tym wypadku czerwony, żółty biały i czarny sprawa jest oczywista. Można określić je cyfrowo i w skali RGB odpowiednio kolor czarny to 0, 0, 0; kolor biały 255, 255, 255, czerwony 255,0,0. Te kolory odwzorowane są prawidłowo, ale już kolor żółty nie. W jednym wypadku ma wartości 255,255,0 (prawidłowe) a na fladze rogi (też niby żółte) to kolor o wartościach 250,193,0. Jeszcze ciekawiej ma się sprawa z zielenią. Czysta zieleń to 0,255,0. My mamy do czynienia z dwoma innymi kolorami – ciemniejszy (wydaje się, że bardziej stosowny i dostojny) –  0,146,63 i jaśniejszy o wartościach 59,254,0.
Na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy powstawały projekty graficzne herbu i flagi, nikt nie myślał jeszcze o rewolucji w grafice, którą spowodują komputery i programy graficzne. Nie było wówczas możliwości precyzyjnego określenia barw.
Dziesięć lat później, kiedy powstawało logo Gołdapi sprawa miała się już inaczej. Powstał profesjonalnie opracowany katalog znaku, określający szczegółowo nie tylko jak wygląda logo, ale również wszelkie jego mutacje, układ, wersje czarno białe, zestawienie z czcionkami itp. Określał już cyfrowo w skali RGB i CMYK poszczególne kolory. Jest to o tyle istotne, żeby nie pozostawić żadnych wątpliwości co do kolorystyki. Bo proszę sobie wyobrazić logo PSL raz w kolorze seledynowym a innym razem ciemnozielone. Oczywiście logo rządzi się innymi prawami niż herb, ale w obu przypadkach kolor jest obecnie takim samym charakterystycznym elementem znaku jak pozostałe jego detale. Nie tylko służy identyfikacji znaku, pomaga również doprecyzować nasze oczekiwania np. w przypadku składania zamówienia w drukarni. Kiedy cyfrowo określimy, jaki kolor nas interesuje, nie pozostawiamy pola do dowolności.
Wydaje się, w świetle powyższych wywodów uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca wzór herbu i flagi powinna zostać uporządkowana przynajmniej w sferze kolorystyki flagi. 


Aktualności

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Raz jeszcze o herbie i fladze Gołdapi

 1. Ciekawostka

  Widać w tym artykule w nagłówku jest w ogóle inny herb Gołdapi co autor miał na celu pokazać. Jeden artykuł dwa różne herby? Może zapytać trzeba autora ?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Artykuł dotyczy braku konsekwencji w stosowaniu kolorystyki. Natomiast herb jak herb – jeszcze jedna wersja.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Ciekawostka

  Ja rozumiem, artykuł dotyczy kolorystyki ale w artykule są dwie wersje herbu to co było pisane przy poprzednim artykule. Głowa orła raz jest w lewo taki jest herb oryginalny natomiast po „zmianach ” wprowadzonych głowa orła jest skierowana w jego prawą stronę. To jest bardzo duża różnica i w rzeczywistości są to dwa różne herby. A to jest strona Niemiecka oni używają tak mi się wydaje oryginalnego herbu http://www.goldap.de/html/12_1/aktivitaeten-in-deutschland.htm

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Pozbieram trochę materiałów i wtedy napiszę więcej na temat historii herbu.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Ciekawostka

  Czekam z niecierpliwością na artykuł dotyczący herbu Gołdapi!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...