Jakie granice?

Od czasu do czasu w dyskusjach przebija się niczym nie poparta teza jakoby jeszcze kilka lat po wojnie nasza północna granica była niestabilna i wędrowała to na północ to na południe. Wydaje się ze rozstrzygnięciem będzie mapa która, znalazła się na stronie eksploracja.pl. Wydrukowana w 1946 roku w Poznaniu mapa przedstawia granice nie odbiegające od obecnych. Mało tego – w legendzie znajdujemy opis „Granica Polski z roku 1945”. Wskazywałoby to na to, że granica ustalona została w roku 1945 i była w latach następnych stabilna. Z pewnością w początkowych latach nie była zbyt ściśle strzeżona i zapewne możliwe było jej swobodne przekraczanie. Jednakże mapa jest ostatecznym dowodem na to że granica ustalona w 1945 nie odbiega swoim kształtem i przebiegiem od obecnej.

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Jakie granice?

 1. Adam

  Jednak jest różnica!Kiedy powiększymy mapkę to Jezioro Gołdap jest całe po polskiej stronie.Gdyby mapa była dokładniejsz może byłoby ich więcej widać

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. andrzej

  Rozwinięcie tematu znalazlem na stronie z Rucianej-Nidy( odmiana ?)http://www.ruciane-nida.org/kmk/printview.php?t=208&start=0&sid=e963c57f914554ca2e948d8a6f77ebd1 tam nie maja wątpliwości odnośnie zmiany granic.Podobno były podpisywane nawet jakieś dokumenty.Zazdroszczę tamtej stronie zainteresowania tematem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. mIrek

  A propos niczym nie popartej tezy odsyłam do: http://www.portel.pl/artykul.php3?i=46339 i do: http://www.klgd.ru/city/history/almanac/a3_16.php

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Mój wpis mógł być troszkę nieprecyzyjny – powstał po piątkowej rozmowie, w której mój rozmówca stwierdził, że jeszcze w 1947 roku tereny na północ od obecnej granicy należały do Polski (i o tym piszę „kilka lat po wojnie”. Nie przeczę, że granica tuż po wojnie była nieokreślona i zgodnie z informacjami na cytowanych stronach pierwotnie przebiegać miała inaczej. Jednakże mapa dowodzi, że skoro w 1945 roku zadecydowano że tak wyglądać będzie granica a na potwierdzenie tego wydrukowano mapę to wydaje się, że nikt o zdrowych zmysłach nie próbował podważyć decyzji Stalina i przesuwać w 1947 roku granicy na północ. Być może granica nie była szczelna i na tereny dostawali się polscy osadnicy, ale decyzja zapadła w 1945.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. mIrek

  Nie miałem zamiaru bić piany bez potrzeby. Podałem przykład dwóch artykułów, jednego napisanego przez Polaka z Elbląga, drugiego przez Rosjanina z Kaliningradu. Te dwa atykuły łączy jedno zdanie: do 1956 roku granica była przesuwana 16 razy. Na południe nie na północ.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...