Dubeninki. Był czas na słuchanie, śpiewanie, opowiadanie o tańcach i harmonii…

„Do tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce, ale przede wszystkim głowa”. (Ryszard Bukowski, polski kompozytor, pedagog i krytyk muzyczny)

„Jeśli chcesz ulżyć swojemu sercu, zatańcz! Piękno tańca polega na tym, że można tańczyć go wszędzie, jest sztuką ponadczasową i nieznającą ograniczeń.” (Hervé Kay)

„Życie staje się poprzez taniec czymś szczególnym, budzi w duszy człowieka pogodne poczucie wolności i błogą świadomość jakiejś przemożnej energii, która zdaje się nas unosić w powietrzu”.

(Roderyk Lange, polski etnolog, antropolog tańca, choreolog, prowadził intensywne badania terenowe nad folklorem tanecznym, a także koordynował akcję zbierania folkloru tanecznego w Polsce)

„Musisz tańczyć tak, jakby nikt cię nie obserwował, kochać, jakbyś nigdy nie został zraniony, śpiewać tak, jakby nikt cię nie słuchał i żyć tak, jakby to było niebo na ziemi”. (Jacek Przybyłowicz – tancerz i choreograf)

Tymi słowami, w dniu 23 listopada w remizie OSP w Dubeninkach, rozpoczęło się spotkanie, podsumowujące działania w projekcie „Znane i nieznane – tańce naszych ojców”, zorganizowane przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Dubeninek, przy wsparciu Wójta Gminy Dubeninki, Gminnego Centrum Kultury oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubeninkach. Na spotkanie to przybyło wielu zaproszonych gości oraz mieszkańcy gminy Dubeninki – sympatycy tradycyjnego, jak za czasów naszych babć i dziadków oraz wcześniejszych pokoleń, spędzania wolnego czasu. Był czas na słuchanie, śpiewanie, opowiadanie o tańcach i harmonii, był czas na delektowanie się regionalnymi przysmakami, ale najważniejszym wydarzeniem był oczywiście taniec. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali suwalskie tańce, takie jak taniec jasionowski, polkę, taniec idź ty sobie, kozaka suwalskiego, kochaneczkę czy ojra, ojra. Do tańców tych zaprosili uczestników spotkania, każdy więc, kto tylko chciał, mógł spróbować potańczyć tak jak kiedyś nasi ojcowie czy dziadkowie. Widząc te tańce i słysząc te melodie niejednemu łza w oku się zakręciła. Przeżyć było co niemiara, bo mieliśmy także szczególnych gości – czas umilała nam kapela „Przeroślaki” z Przerośli, prezentując nam swoje najlepsze utwory – do posłuchania i do tańca.

Działania w projekcie zostały dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Dubeninki realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Powiązane artykuły