Gdy Twój samochód zostaje uszkodzony w wyniku kolizji drogowej, jednym z największych problemów staje się brak środka transportu. Na szczęście, prawo umożliwia Ci uzyskanie samochodu zastępczego, który pozwoli na kontynuowanie codziennych obowiązków, jakby nic się nie stało.
Jednak korzystanie z takiej usługi wiąże się z pewnymi zasadami i formalnościami. Dowiedz się, jak możesz wynająć samochód zastępczy, na jak długo przysługuje Ci pojazd oraz jakie warunki musisz spełnić, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.
Auto zastępcze – kiedy i komu przysługuje?
Przede wszystkim, auto zastępcze przysługuje Ci w przypadku, gdy auto zostało uszkodzone w wyniku wypadku lub kolizji drogowej, a winę ponosi inny kierowca. W takiej sytuacji, wynajem pojazdu zastępczego może być pokryty z OC sprawcy wypadku. Prawo przewiduje, że możesz wynająć samochód na koszt sprawcy na cały okres naprawy Twojego pojazdu lub – w przypadku szkody całkowitej – do momentu nabycia nowego auta.
Ważnym aspektem jest, że nie musisz ograniczać się tylko do najtańszych modeli samochodów. Możesz wybrać samochód o zbliżonych parametrach do swojego uszkodzonego auta. Przykładowo, jeśli na co dzień korzystasz z Renault Clio, to auto zastępcze może być zbliżonej klasy, takie jak Opel Corsa czy Ford Mondeo.
Wynajem samochodu zastępczego – jak to działa?
Kiedy już wiesz, że masz prawo do wynajmu samochodu zastępczego, warto poznać cały proces i to jakie dokumenty będą potrzebne. Najważniejszym krokiem jest zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela i przedstawienie faktu, że potrzebujesz pojazdu zastępczego. Na tej podstawie ubezpieczyciel skieruje Cię do odpowiedniej firmy wynajmującej auta zastępcze.
W firmach takich jak Compet, wynajem samochodu zastępczego przebiega sprawnie i profesjonalnie. Mają w swojej ofercie wiele modeli, od ekonomicznych, jak Skoda Octavia i Toyota Avensis, aż po bardziej luksusowe, jak Mercedes Benz E, Mercedes Benz GLC czy Mercedes Benz GLE. Bez względu na to, czy potrzebujesz auta miejskiego czy większego SUV-a, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje?
Często pojawia się pytanie, jak długo przysługuje samochód zastępczy. Czas trwania wynajmu zależy od sytuacji Twojego uszkodzonego auta. W przypadku drobnych uszkodzeń, takich jak niewielkie kolizje, czas wynajmu ogranicza się zazwyczaj do okresu naprawy. W przypadku szkody całkowitej masz prawo do wynajmu aż do momentu zakupu nowego pojazdu.
Warto zaznaczyć, że samochód zastępczy z OC sprawcy to świadczenie, do którego masz prawo, jeśli Twoje auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy. To oznacza, że ubezpieczyciel sprawcy w pełni pokrywa koszty wynajmu pojazdu zastępczego, dzięki czemu nie musisz martwić się o dodatkowe wydatki.