Jedną z alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych jest ogrzewanie ścienne, inaczej nazywane płaszczyznowym. Wymaga ono integracji z konstrukcją budynku, natomiast wyróżnia się wysoką efektywnością. Poszczególne elementy takiego systemu zostają ukryte w ścianach, dzięki czemu jest to też rozwiązanie niezwykle estetyczne. Nie ma tutaj mowy o wiszących jednostkach czy kaloryferach. Takie ogrzewanie ma sporo zalet, ale niestety nie jest wad.
Jak wygląda ogrzewanie ścienne?
Zanim przejdziemy do tego, jakie zalety i wady ma ogrzewanie ścienne, warto nieco więcej wspomnieć o tym, jak ono wygląda i na czym polega jego działanie. Taki system składa się z elementów grzejnych, które na stałe muszą zostać wbudowane w ściany budynku. Z tego względu jest to rozwiązanie wybierane raczej przez tych, którzy są dopiero na etapie projektowania domu albo planują jego gruntowny remont.
Dokładny wygląd i działanie ogrzewania ściennego zależy od jego typu. Można bowiem wyróżnić jego trzy rodzaje. Mowa tutaj o ogrzewaniu ściennym:
-
wodnym,
-
powietrznym,
-
elektrycznym.
W przypadku systemów wodnych, ciepło pochodzi z rozprowadzających wodę elastycznych rurek. Mogą one być umieszczone w ścianie pionowo, poziomo bądź faliście. Co istotne, systemy te są kompatybilne z różnymi źródłami ciepła, w tym z coraz bardziej popularnymi pompami ciepła.
Ogrzewanie ścienne powietrzne wymaga obecności w ścianach specjalnych kanałów, którymi może przepływać wcześniej ogrzane powietrze. Do jego podgrzewania wykorzystuje się pompy ciepła bądź systemy rekuperacji. Takie ogrzewanie może być też zasilane elektrycznie.
Na prąd działa także ogrzewanie ścienne elektryczne. Nośnikiem ciepła są w tym przypadku specjalne kable lub maty. Do ich działania niezbędna jest spora ilość energii elektrycznej, przez co przy takim systemie ogrzewania warto pomyśleć o inwestycji również w instalację fotowoltaiczną.
Dlaczego warto w nie zainwestować?
Największą zaletą ogrzewania ściennego jest to, że poszczególnych elementów systemu w ogóle nie widać. Wszystkie są ukryte w ścianie, co doceniają przede wszystkim te osoby, którym zależy na wysokiej estetyce wnętrza. Takie ogrzewanie jest też bardzo wydajne, co w chłodne dni pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury.
W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, nie wysusza ono nadmiernie powietrza, co jest świetną wiadomością dla alergików. Jednocześnie, obecność elementów grzewczych w ścianach, zapobiega ich zawilgoceniu, a tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.
Jakie są jego wady?
Ogrzewanie płaszczyznowe ma też istotne wady. Pierwszą z nich jest skomplikowany montaż, wymagający ingerencji w konstrukcję budynku – zwłaszcza jeśli w grę wchodzi ogrzewanie wodne albo powietrzne. Kolejną wadą jest to, że ściany, w których poprowadzone są elementy instalacji, nie mogą być przysłaniane meblami. To z kolei daje znaczne ograniczenia w aranżacji wnętrza i sprawia, że jest ono mniej funkcjonalne.