Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać kryminalistykę, czy może zdecydować się na studia kryminologiczne, warto abyś poznał podstawowe różnice pomiędzy nimi.
Kryminologia – co to za studia?
Jest nauką społeczną, która zajmuje się badaniem konsekwencji, przyczyn oraz sposobami, które dążą do zapobiegania przestępczości. Kryminologia studia to przede wszystkim analiza profili przestępców i ofiar, a także ich zachowań. Podczas nauki dowiesz się także, w jaki sposób resocjalizować osoby, które popełniają przestępstwo oraz jaki jest system ich karania.
Czym jest kryminalistyka?
Kryminalistyka to nauka stosowana. Zajmuje się ona metodami i technikami badania miejsc zbrodni, jak również dowodów przestępstw. Przede wszystkim jednak studia kryminalistyczne skupiają się na praktycznych aspektach, jakie są stosowane podczas dochodzeń oraz wykorzystują nauki ścisłe w celu rozwiązywania przestępstw.
Kryminologia a kryminalistyka – różnice
Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma kierunkami studiów jest to, że kryminologia skupia się na analizie społecznych i psychologicznych aspektów przestępczości, natomiast kryminalistyka jest skoncentrowana na metodach badania miejsc zbrodni oraz analizie dowodów przestępstw. Kryminologia jest więc lepszym wyborem dla osób, których mocną stroną są dziedziny humanistyczne, a studia kryminalistyczne będą odpowiednie, jeśli wolisz ścisłe przedmioty. Oba kierunki są jednak niezwykle ciekawe oraz pozwalają na znalezienie pracy w obszarach, które są związane z wymiarem sprawiedliwości.
Gdzie mogę zapisać się na studia kryminalistyczne lub kryminologię?
Oba kierunki studiów oferuje na przykład Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Na wielu stronach internetowych możesz dokładnie zapoznać się z profilami konkretnego kierunki, jaki chcesz rozpocząć. Ważne, aby wybór między studiami kryminologicznymi a kryminalistyką był dostosowany do Twoich przyszłych planów zawodowych i zainteresowań. Pamiętaj, że każda z tych dziedzin jest niezwykle ciekawa i umożliwia znalezienie ciekawej pracy.