Rozwód w Szczecinie – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem postępowania?

Rozwód w Szczecinie, jak i w każdym innym miejscu kraju, jest stresującym doświadczeniem, które przeraża wiele osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to jak przebiegnie, przynajmniej w części zależy od tego, jak się do niego przygotujemy.

Jak przygotować się do postępowania sądowego?

Eksperci tacy jak https://adwokat-karkosza.pl/ zaznaczają, że od tego, jak dalece przygotujemy się na możliwe ścieżki wydarzeń podczas postępowania rozwodowego, w jakim stopniu (jeśli to możliwe) dojdziemy do porozumienia z dotychczasowym partnerem, zależy (oczywiście do pewnego stopnia) przebieg całej tej procedury. Jest ona zawsze emocjonalnie trudna, natomiast im bardziej świadomi jesteśmy, czego dotyczy postępowanie sądowe, jakie sprawy można (a często trzeba) podczas niego rozstrzygnąć, tym szybciej można doprowadzić do jego finału.

Postępowanie rozwodowe — o czym warto pamiętać?

Postępowanie rozwodowe jest prowadzone przez sąd okręgowy właściwy dla osoby pozwanej. Jeśli nie ma ona stałego adresu zamieszkania, sprawa trafia do sądu okręgowego właściwego dla powoda. Zgodnie z art. 57 § 1 k.r.o. w wyroku rozwodowym sąd, orzekając rozwiązanie małżeństwa, wskazuje także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Sąd rozwodowy zobowiązany jest do ustalenia kwestii winy za rozkład pożycia małżeńskiego małżonków, natomiast na zgodny wniosek małżonków może od orzekania o winie odstąpić. Skutkiem jest wyrok, w którym żaden z małżonków nie jest wskazywany jako winny rozpadowi związku.

W sprawie rozwodowej ustala się jednak także inne kwestie. Przede wszystkim jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, postępowanie sądowe musi prowadzić do uregulowania kwestii dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi po rozwodzie, praw i obowiązków każdego z rodziców. Obowiązkowe jest także ustalenie kontaktów między każdym z rodziców a dzieckiem (dziećmi). Istotna w sprawach rozwodowych par posiadających małoletnie dzieci jest również kwestia alimentów.

W postępowaniu rozwodowym można rozstrzygać także podział majątku, natomiast jest to obowiązkowe. Sąd robi to tylko na wniosek jednego z małżonków i tylko w przypadku gdy przeprowadzenie tego podziału powoduje ryzyka nadmiernej zwłoki w całym postępowaniu.

Rozwód Szczecin: ile trwa sprawa rozwodowa?

Trudno jednoznacznie wskazać orientacyjny czas trwania sprawy rozwodowej, ponieważ na tempo jej przebiegu ma wpływ wiele różnych czynników. Oczywiście znaczenie ma kwestia obłożenia sądów w danym regionie. W większych miastach, gdzie rozpraw różnego rodzaju jest więcej, czas oczekiwania na samo rozpoczęcie rozprawy może być dłuższy. Przede wszystkim znaczenie jednak ma to, czy rozwód jest za obopólną zgodą. Jeżeli obie strony zgadzają się na rozwód, nie ma sporu o winę i nie ma konfliktów dotyczących podziału majątku czy władzy rodzicielskiej, sprawa może zakończyć się stosunkowo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy, natomiast w sytuacji, gdy rozwód wiąże się z konfliktami dotyczącymi podziału majątku, opieki nad dziećmi, alimentów czy orzeczenia o winie, sprawa może ciągnąć się nawet kilka lat.

W niektórych przypadkach sąd może zlecić mediację, co z jednej strony może skutkować wydłużeniem czasu trwania procesu, ale z drugiej — może też go przyspieszyć dzięki osiągnięciu porozumienia poza salą sądową. Im do większej liczby kwestii dotychczasowi partnerzy osiągnąć zgodę, tym większa szansa, że sama procedura sądowa będzie stosunkowo krótka.


Aktualności

Powiązane artykuły