Dystrofia a jakość włosów

Włosy dystroficzne: czym są i jak sobie z nimi poradzić

Kiedy czyjeś włosy są nieestetyczne i trudno nad nimi zapanować, może chodzić o dystrofię. W naszym artykule przyjrzymy się sprawie bliżej. Powiemy też, jakie są najlepsze sposoby na włosy dystroficzne i czy wizyta u lekarza jest w takiej sytuacji potrzebna.

Tzw. druciane włosy

Tak naprawdę problem dotyka wielu osób na całym świecie. Włosy dystroficzne nie są rzadkością i w przeważającej części przypadków dotyczą tylko niektórych pasm, podczas gdy reszta głowy wygląda normalnie. Dlatego mogą wydawać się ciemniejsze, szorstkie, wygięte lub bardziej kręcone niż pozostałe. Pasma włosów dysplastycznych mogą również mieć wygląd cienkich, zakrzywionych linii, które stale się zmieniają i ciężko nad nimi zapanować. Są trudne w stylizacji i czasami nazywa się je nieposłusznymi. Innymi słowy, jest to efekt drucianych włosów.

Przyczyny powstawania włosów dystroficznych

Dystrofia jest zaburzeniem rozwojowym. Wynika z nieodpowiedniego lub niepełnego odżywienia tkanek, jak i narządów wewnętrznych. To prowadzi do zmian zwyrodnieniowych, a w ciężkich przypadkach do całkowitego zaniku tkanek, zwanego także atrofią. Na skórze głowy może zatem pojawić się zniekształcona cebulka włosowa. Im bardziej zaawansowany stopień dystrofii, tym więcej takich cebulek na głowie. Wówczas normalny wzrost włosów zostaje zakłócony.

Przyczyną występowania włosów dystroficznych są zatem zmiany morfologiczne. Struktura korzenia i macierzy włosa jest w takich sytuacjach nieprawidłowa. Macierz ulega zmniejszeniu, pozbawiając rosnący włos wewnętrznej osłonki korzenia. Dlatego wypadanie włosów dystroficznych to zjawisko zwykle nieuniknione. Pojawiają się na poduszkach, o szczotce już nie wspominając. Z tych samych powodów może mieć miejsce zbyt częste łamanie się włosów.

Włosy dysplastyczne a dystroficzne

Trzeba wiedzieć, że dysplastyczne włosy to nie do końca to samo, co te będące oznaką dystrofii. Rzecz w tym, że dysplastyczność włosów nie wynika z braku macierzy i uszczerbku pochewki korzenia. Wymaga więc innego traktowania, dlatego opinia trychologa ma tak duże znaczenie. W każdym razie filarami problemu są tutaj wielkość cebulki włosa oraz nieprawidłowa produkcja melaniny. Za to może odpowiadać niedobór miedzi w organizmie albo zaburzenia pracy tarczycy. Specjaliści również zwracają uwagę na to, jak promieniowanie rentgenowskie wpływa na włosy. Jego efektem może być ich dysplastyczność właśnie.

Jeśli chodzi natomiast o różnice wizualne, ilość włosów dystroficznych oraz ich forma są łudząco podobne do tego, co widzimy w przypadku włosów dysplastycznych. Oznacza to, że nie należy z góry zakładać natury problemu. Trzeba wpierw przeprowadzić specjalistyczne badania i dopiero potem zacząć odpowiednie leczenie.

Co na włosy dystroficzne?

Powstawanie włosów dystroficznych wiąże się z niewłaściwym odżywianiem tkanek. W związku z tym poprawa diety może przynieść pozytywne rezultaty. Suplementy na lepsze włosy zawierają odpowiednie składniki odżywcze. Nie bez znaczenia jest także stosowanie szamponów wzmacniających opracowanych z myślą o włosach dystroficznych właśnie. Mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem w przypadku mniej zaawansowanej dystrofii. Bardziej złożona sytuacja może jednak oznaczać konieczność leczenia specjalistycznego, ale o tym powinien już zadecydować doświadczony trycholog.

Włosy dystroficzne i dysplastyczne to dość powszechny problem, z którym można łatwo sobie poradzić. Niemniej nigdy nie należy sprawy lekceważyć. Wizyta u lekarza na pewno nie zawadzi. Warto też więcej na ten temat poczytać. Możesz to zrobić na stronie https://kokomarle.eu/wlosy-dysplastyczne-o-co-w-tym-chodzi/.


Aktualności

Powiązane artykuły