Czy warto korzystać z Chat GPT w pracach dyplomowych?

Z roku na rok coraz więcej mówi się o wpływie sztucznej inteligencji na codzienność człowieka. Postęp technologiczny, automatyzacja procesów produkcyjnych, ale i czynności wykonywane na co dzień w dużym stopniu stają się obszarem zainteresowania narzędzi systemowych. To, co kilkanaście lat temu wydawało się być tylko wizją reżyserów filmów science fiction, zyskuje realny wymiar.

Przykładem tego rodzaju zaawansowanych procesów technologicznych jest Chat GPT, czyli nowoczesne narzędzie posiadające wyjątkowe zdolności tworzenia treści, a nawet prowadzenia konwersacji. Model języka cieszy się dużą popularnością m.in. wśród uczniów i studentów, wykorzystujących sztuczną inteligencję w pisaniu prac dyplomowych. Mimo wielu zalet, narzędzie nie jest jednak doskonałe. Dlatego też, stosując je należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Czym jest Chat GPT?

Działanie Chatu GPT opiera się na wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w generowaniu contentu. Model językowy bota stanowi język Generative Pretrained Transformer. Jego podstawową rolą jest generowanie tekstu, czyli bazy konwersacji. Należy do grupy nowych narzędzi technologii, które mają szereg zastosowań. Chat GPT umożliwia prowadzenie rozmowy na różne temat. Przy pomocy sztucznej inteligencji można więc udzielać odpowiedzi na pytania oraz tworzyć content. Materiał na jakim pracuje Chat GPT, pochodzi z wielu źródeł. Wśród nich znajdują się treści ze stron internetowych, ale i książki oraz dane tekstowe. I to właśnie w oparciu o nie, narzędzie generuje dany materiał.

Co potrafi nowoczesne narzędzie sztucznej inteligencji?

Chat GPT wykorzystuje treści zaczerpnięte z ogromnej bazy dostarczanych mu danych. Wytrenowany został w wielu językach, wśród których znalazł się także język polski. Bazując na dostępnych materiałach jest w stanie kreować opowieści, udzielać odpowiedzi na postawione pytania, a także tworzyć artykuły naukowe. Dlatego też często studenci widzą w nim pomoc w pisaniu pracy dyplomowej. Zaznaczyć jednak należy, że narzędzie mimo zaawansowanych procesów jest wciąż tylko tworem sztucznej inteligencji, dla którego pełne zrozumienie kontekstu nie zawsze jest możliwe. Poza tym istnieje wiele ograniczeń technologicznych, będących źródłem błędów interpunkcyjnych, stylistycznych, a nawet ortograficznych w pracach stworzonych przez Chat GPT. I to m.in. na tego rodzaju błędy językowe, studenci powinni zwrócić szczególną uwagę w pisaniu pracy magisterskiej lub licencjackiej.

Chat GPT a praca licencjacka

Mogłoby się wydawać, że tak zaawansowane narzędzie jest systemem kompletnym o bardzo różnorodnym spektrum zastosowań. Tymczasem Chat GPT ma wiele ograniczeń oraz niedoskonałości, które trzeba mieć na uwadze, wykorzystując bota w swojej pracy. Szczególną ostrożnością powinni się wykazać studenci, piszący prace zaliczeniowe. W zestawieniu Chat GPT a praca licencjacka, może się bowiem okazać, że sztuczna inteligencja wpędzi ich w niemałe kłopoty. Istnieje ryzyko, że treści generowane przez system, będą pełne gramatycznych błędów, co znacząco obniży jakość pracy. Warto także pamiętać, że bot jako twór technologii, opiera się na analizowanych danych, w związku z czym nie ma gwarancji, że poprawnie zrozumie dany kontekst. To zaś może doprowadzić nie tylko do zaburzenia spójności i logiki przekazu, ale wręcz ośmieszenia autora pracy i braku zaliczenia semestru. Poza tym Chat GPT, generując materiał wykorzystuje treści już istniejące. W związku z czym przytacza fragmenty gotowych tekstów. Istnieje więc spore ryzyko, że stworzony content okaże się zbitką treści, co po weryfikacji może doprowadzić do oskarżenia studenta o plagiat.

Chat GPT mimo wielu zalet, wciąż jest tylko narzędziem sztucznej inteligencji. Posługując się nim, należy mieć na uwadze duże prawdopodobieństwo powstania błędów językowych. Treści tworzone przez bota, powinny być skrupulatnie zweryfikowane tym bardziej jeśli stanowią część pracy dyplomowej. Czy warto wykorzystywać narzędzie w pisaniu pracy licencjackiej lub magisterskiej? Choć wizja ułatwienia sobie pracy dla wielu studentów jest kusząca, dobrze jest jednak polegać na sprawdzonych źródłach wiedzy.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły