Waga stali. Dlaczego jest ważna i jak ją obliczyć?

Stal znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Dzięki swojej wytrzymałości jest w stanie utrzymać ciężar wielopiętrowych budynków oraz wzmocnić konstrukcje mostów, dróg itp. Używa się jej również do produkcji wyrobów wyciskanych, blachy na dachy i do budowy maszyn, a także do wielu innych rzeczy.

W przypadku stali ważną kwestią jest jej łączna masa, gdyż ze względu na ciężar określa się sposób wykorzystania różnych elementów stalowych.

  1. Kalkulator wagi stali – komu się przydaje?
  2. Po co obliczać wagę stali?
  3. Prosty kalkulator mas z funkcją obliczania masy stali

Waga i grubość stali są jednymi z najważniejszych wyznaczników co do jej dalszego zastosowania. Jeśli pręty są zbyt lekkie i cienkie, nie utrzymają dużego ciężaru i nie będą optymalną podstawą do budowy piętrowego budynku. Z kolei za duża grubość i masa blach walcowanych ze stali sprawia, że nie nadają się do wykonywania poszyć dachowych lub elementów maszyn produkcyjnych. W celu obliczenia wagi stali na podstawie jej innych parametrów można skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Kto może go użyć?

Kalkulator wagi stali – komu się przydaje?

 Kalkulator wagi stali to proste i darmowe narzędzie, które umożliwia obliczenie szacunkowej masy stali na podstawie jej gęstości, długości pręta i jego kształtu. Na podstawie tych informacji można ocenić, jakie właściwości ma stalowy element i wybrać optymalny sposób jego zastosowania. Z kalkulatora wagi stali mogą korzystać osoby pracujące w budownictwie i wykonujące projekty różnych budów. Równie dobrze kalkulator sprawdza się w przypadku studentów, którzy wykonują obliczenia niezbędne do wykonania zadań zaliczeniowych.

Po co obliczać wagę stali?

Ciężar prętów stalowych można obliczać zarówno teoretycznie, jak i fizycznie w zależności od tego, jakiego wyniku się potrzebuje. Obliczanie wagi stali jest kluczowe dla oceny jej wytrzymałości, ale równie ważne jest rozumienie jej właściwości. Zawartość węgla w stali wynosi od 0,002 do 2,14% w stosunku do własnej masy, w zależności od używanych stopów. W stopach mogą znajdować się pierwiastki takie jak: węgiel, nikiel, chrom, mangan i żelazo. Żelazo z węglem stopowym w stali zazwyczaj nie podlega reakcjom eutektycznym, ale samo żelazo zawsze ulega takim reakcjom. Połączenie żelaza i węgla zmienia zatem właściwości stali. Niska zawartość węgla sprawia, że stal jest miękka, słaba i bardzo plastyczna. To istotne, ponieważ wiedza o masie stali ułatwia jej transport, np. do fabryki w celu produkcji rynien metalowych, a także wykorzystanie jej w budownictwie w celu zwiększenia wytrzymałości stropu, mostu itp.

Prosty kalkulator mas z funkcją obliczania masy stali

Masa stali wynosi 7,9 g na 1 cm3 lub 7 900 kilogramów na metr sześcienny. Tym samym gęstość stali wynosi 7 900 kg/m³. W amerykańskim systemie pomiarowym stosuje się inne jednostki, dlatego gęstość ta wynosi 493,18 funta na stopę sześcienną [lb/ft³] lub 4,6 uncji na cal sześcienny [oz/in³]. W Europie używa się jednak oznaczenia kg/m3. Prosty w obsłudze kalkulator do obliczania masy prętów stalowych, kątowników, profili, ceowników oraz blach płaskich i dwuteowników ułatwia wykonywanie wielu prac związanych ze stalą. Dzięki kalkulatorowi można dokonać teoretycznych obliczeń i uniknąć kłopotów, np. z transportem ciężkiej blachy z fabryki na plac budowy. Studenci z kolei unikają wykonywania błędnych obliczeń w ramach prac dyplomowych i zaliczeniowych z poszczególnych przedmiotów związanych z materiałoznawstwem, budownictwem, bądź hutnictwem.

 


Aktualności

Powiązane artykuły