Inspiracją do tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej był cytat „Otwarty świat zaczyna się od otwartego umysłu”, który pojawił się w filmie projektu The DNA Journey Momondo.
Działania podjęte w szkole miały jeden główny cel: uświadomić wszystkim, jak wiele każdy ma wspólnego ze światem – więcej niż sądzi, z czego wynika ważne przesłanie: nikt nie powinien czuć się lepszy od innych, a tym samym istotna jest tolerancja, akceptacja różnorodności, współpraca i pokojowe rozwiązywanie konfliktów, czyli cechy stojące na straży pokoju na świecie. Właśnie pokój był głównym motywem tegorocznego TEG, bo hasło brzmiało: „Pokój dla planety. Planeta pokoju”.
Pracowaliśmy wszyscy. Przedszkolaki i klasy I – III wykonywały plakaty. Szkolny Klub Wolontariatu zaangażował się w akcję charytatywną „Pomoc Ukrainie” wspierającą działania Polskiej Akcji Humanitarnej – zebraliśmy w naszej małej szkole 255 zł. Zbiórkę pieniędzy poprzedziła wystawa zainstalowana na korytarzu szkolnym „Wojna i pokój”, która zachęcała do refleksji, a efektem było graffiti wykonane przez dzieci. Przebywająca na urlopie pani dyrektor przedstawiła online wywiad z Brytyjczykiem na temat różnic kulturowych między Polską a Wielką Brytanią.
Podczas warsztatów dzieci sprawdzały swoją zdolność współpracy, odporność na porażkę i reakcje na złośliwość losu. Starsi oglądnęli film The DNA Journey Momondo i uczestniczyli w zajęciach o układance genetycznej. Otrzymali także na chwilę nową tożsamość i musieli zmierzyć się z odczuciami wylosowanej postaci. Pracowali nad unikaniem myślenia stereotypami i pochopnego oceniania innych. Uczyli się cierpliwości, wnikliwości, zamiany generalizowania na obserwację i dociekliwą ocenę sytuacji i osób.
W tym wszystkim towarzyszyli nam goście: zaprzyjaźnione z nami pani Małgosia Burba i pani Jola Grędzińska-Kosiorek – nauczycielki konsultantki Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli filia w Ełku. Było twórczo, gwarno, optymistycznie, ale i refleksyjnie.
SP w Pogorzeli