Jazda po alkoholu w świetle prawa

męska dłoń z zegarkiem na nadgarstku leżącą na biurku

Zdarzyło Ci się kiedyś wsiąść za kółko po lampce wina? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: tak, to musisz wiedzieć dwie rzeczy.

Po pierwsze dotyczy to nie tylko Ciebie. O tym problemie głośno jest od kilku lat w mediach. Wiele osób publicznych prowadziło samochód po alkoholu, m.in. Michał Żewłakow czy Daniel Olbrychski.

Po drugie, jazda po alkoholu może być traktowana zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo. O różnicach i przewidzianych karach dowiesz się z tego tekstu. Jak już przydarzy Ci się taka sytuacja dowiesz się również, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej.

Jazda po alkoholu – wykroczenie czy już przestępstwo?


Zdarzyło Ci się prowadzić pod wpływem alkoholu i zostałeś zatrzymany przez policję… i właśnie teraz pewnie zastanawiasz się co Ci grozi? To zależy od tego czy to będzie wykroczenie, czy przestępstwo. A to zależne jest od stopnia stężenia alkoholu we krwi – czyli mówiąc potocznie od tego, ile masz promili.

Wykroczenie ma miejsce, gdy prowadzisz pojazd w stanie po tzw. użyciu alkoholu. Dochodzi do niego gdy stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 litrze w wydychanym powietrzu.

Czym innym jest stan nietrzeźwości, który oznacza obecność:

  • ponad 0,5 promila alkoholu we krwi lub zawartość prowadząca do stężenia przekraczającego wartość,

  • powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 litrze wydychanego powietrza lub stężenie przekraczające tę wartość.

Jakie kary za wykroczenie i przestępstwo?


Jazda po alkoholu wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Grozi Ci za to kara grzywny do 5000 złotych, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności.

Jako kierowca musisz wiedzieć, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może oznaczać odebranie Ci prawa jazdy. Niezależnie od tego, czy jest to wykroczenie czy przestępstwo, to przewidziana jest kara. W przypadku wykroczenia okres obowiązywania kary będzie krótszy i może wynosić do 3 lat, a za przestępstwo nawet do 15 lat.

Jak możesz uchronić się przed utratą prawa jazdy?

Odebranie prawa jazdy to bardzo dotkliwa kara dla każdego kierowcy, ale właśnie z tym wiąże się jazda po alkoholu. Adwokat może jednak pomóc Ci uniknąć tej i innych przykrych konsekwencji.

Jedną z metod jest warunkowe umorzenie, które może skrócić czas zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo sąd może orzec np. karę grzywny w postaci obowiązku wpłaty na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kwota może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Decyzja sądu uzależniona jest zawsze od wielu czynników, w tym wspomnianej wcześniej zawartości promili pod wpływem, których nastąpiła jazda po alkoholu adwokat warszawa jest miastem, w którym znajdziesz profesjonalną pomoc.

Co da Ci wsparcie prawne?


Podstawą w rozwiązaniu problemów jest profesjonalne wsparcie prawne, którego udzieli Ci profesjonalny adwokat, jazda po alkoholu może być traktowana dwojako, dlatego ważne jest indywidualne podejście do sprawy. Każdy przypadek jest inny, dlatego adwokat pomoże Ci zrozumieć, jakie środki możesz podjąć, aby poprawić swoją sytuację. Ta świadomość  i podjęcie konkretnych działań prawnych pomogą Ci odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dbam o to, aby takie emocje towarzyszyły moim klientom. W tym miejscu zapraszam Cię do przeczytania innych wpisów blogowych, w których przekładam zawiły język prawny na ten przystępny dla każdego.


Aktualności

Powiązane artykuły