Ewaluacja projektu „Leśna klasa – las niejedno ma imię”

Ewaluacja projektu „Leśna klasa – las niejedno ma imię” realizowanego w Szkole Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie w ramach konkursu „Klasa z drewna” organizowanego przez Lasy Państwowe.

Działania zapisane w projekcie rozpoczęły się 4 września 2023 roku. Większość z nich zakończono 27 października 2023 roku. Zostały one poddane ewaluacji, a jej wynik przedstawia się następująco:

Mocne strony realizacji projektu to:
1. Zaangażowanie w działania całej społeczności szkolnej, począwszy od dzieci z grup przedszkolnych 3, 4, 5 i 6-latków, uczniów klas I –VIII szkoły podstawowej, wszystkich nauczycieli, dyrekcji, rodzicach.

2. Udana i szeroko zakrojona promocja przeprowadzanych działań, prowadzona na bieżąco na stronie internetowej szkoły, stronie szkoły w mediach społecznościowych, miejscowych portalach internetowych, stronie Urzędu Miejskiego w Gołdapi, zawsze zawierająca informację o organizatorze konkursu czyli Lasach państwowych.

3. Nawiązanie współpracy z Nadleśnictwami Gołdap i Czerwony Dwór.

4. Osiągnięcie celów głównych projektu:
a) wzbogacenie wiedzy naszych uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, ochrony przyrody i działań Lasów Państwowych,
b) promocja Lasów Państwowych jako instytucji prowadzącej zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną.

5. Przeprowadzenie przez panią Milenę Łabanowską, pracownika Nadleśnictwa Gołdap, interesujących dla dzieci i uczniów warsztatów z zakresu wiedzy edukacji leśno-przyrodniczej zgodnie z wybranymi scenariuszami zajęć:
a) oddziały przedszkolne – “Leśne stwory”;
b) klasy I–III –“ Rysujemy liście i rozpoznajemy drzewa”
c) lasy IV – V – “ Wybieramy supersurowiec”;
d) klasa VI – “Las ekologiczne przedsiębiorstwo”;
e) klasa VII –“Mini szkodnik – maxi szkoda – metody i sposoby ochrony lasu.”;
f) klasa VIII – “Las ekologiczne przedsiębiorstwo”.

6. Zorganizowanie wycieczek do lasu Kumiecie i zajęcia terenowe prowadzone przez panią Milenę Łabanowską, pracownika Nadleśnictwa Gołdap.

7. Dokonanie nasadzeń krzewów i drzew rodzimych na terenie „Leśnej klasy” przy szkole.
8. Zorganizowanie i przeprowadzenie festynu pod hasłem „Dary lasu i ogrodu” jako podsumowanie działań projektowych w dniu 27 października 2023 roku.

9. Ogromne zaangażowanie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli w przygotowaniu kramów z darami lasu i ogrodu.

10. Udział przedstawicieli Nadleśnictwa Gołdap i Czerwony Dwór oraz zaproszonych gości w osobach Burmistrza Gołdapi, Skarbnika Gminy Gołdap, przewodniczącego Rady Miejskiej w Gołdapi, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, radnych Gminy Gołdap, dyrektorów szkół, sołtysów z okolicznych wsi w festynie.

11. Podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu budowy lasu, gatunków roślin i zwierząt występujących w lasach, znaczenia lasu dla człowieka i gospodarki, zagrożeń dla przetrwania lasu, działalności Lasów państwowych jako strażnika dobra wspólnego, jakim jest las.

12. Przeprowadzenie większości działań zgodnie z harmonogramem.
Słabe strony realizacji projektu to:
1. Przesunięcia w czasie niektórych działań projektowych:
a) nasadzenia krzewów i drzew rodzimych odbyły się później niż zaplanowano – w drugiej połowie października – ze względu na warunki pogodowe (susza we wrześniu),
b) montaż elementów Leśnej klasy odbędzie się w połowie listopada ze względu na cykl produkcyjny wykonawcy.
Uważamy, że projekt „Leśna klasa – las niejedno ma imię” realizowany w Szkole Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie zakończył się sukcesem.


Aktualności

Powiązane artykuły