Ukazał się ranking zamożności samorządów polskich w 2022 r.

Jak wynika z wprowadzenia – sporządzenie rankingu nie było proste, ponieważ zaistniało wiele czynników, które mogłyby zaburzyć rzeczowy ogląd. Warto zatem przeczytać omówienie metody sporządzenia rankingu.

Pismo „Wspólnota” ranking przygotowało jak zwykle w kilku kategoriach – województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, powiatów, miast powiatowych, miasteczek i gmin wiejskich. Tabele ukazują zamożność per capita.

W kategorii powiatów gołdapski znalazł się na niezłym – 75 miejscu z dochodem na głowę – 1286,74 zł (w 2021 roku był na miejscu 162). W Polsce jest 314 powiatów.
W kategorii miast powiatowych Gołdap znalazła się mniej więcej pośrodku, bo na 137 miejscu z kwotą – 4040,03 zł (w 2021 roku była na miejscu 109).
W kategorii gmin wiejskich Dubeninki znalazły się na wysokim – 375 miejscu (4903,54 zł) wśród 1513 miejsc w tabeli; Banie Mazurskie na miejscu 785 (4492,98 zł).

We wprowadzeniu do rankingu czytamy m.in.:

Ale zacznijmy od przypomnienia metody wyliczania naszego wskaźnika i krótkiej prezentacji wyników zestawienia.
Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).
Trzeba jednak dodać ważne zastrzeżenie.
System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Na przykład dotacje otrzymywane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych częściowo były księgowane jako dochody własne, co zniekształca w pewnym stopniu obraz.
Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy.
Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień
w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie efekty podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej).
Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
(…)
Pod koniec 2021 r. Ministerstwo Finansów przekazało samorządom duże pieniądze. Ponieważ wpłynęły one na konta gmin niedługo przed końcem roku, nie było możliwości wydania ich przed styczniem i w ten sposób sztucznie zawyżyły końcowy bilans nadwyżki bieżącej. Zostały one przekazane na podstawie epizodycznych przepisów wprowadzonych przez tzw. tarcze okołocovidowe.

https://wspolnota.org.pl/news/ranking-najbogatszych-samorzadow-w-2022-roku


Aktualności

Powiązane artykuły