W trakcie budowy energooszczędnego domu bardzo ważną rolę odgrywa pokrycie dachowe. Wybór właściwej konstrukcji oraz materiału sprawia, że ciepło nie ucieka z pomieszczeń, a to z kolei pozwala obniżyć kwotę rachunków, które trzeba zapłacić, co jest dobre dla środowiska.
Standard ekologiczny w budowie domu – o czym trzeba pamiętać?
Rynek materiałów budowlanych cały czas się rozwija, co sprawiło, że uzyskanie wysokiego standardu energetycznego w nowym budownictwie nie jest już tak problematyczne, jak jeszcze kilka czy nawet kilkanaście lat temu. Oferowane są zupełnie nowe możliwości. Standardy są wyznaczone przez ustawodawcę, znane architektom oraz inwestorom. To właśnie na nich trzeba się opierać i w taki sposób stworzyć dom, który będzie zgodny z wymogami i jednocześnie przyjazny środowisku.
Coraz częściej powstają budynki energooszczędne, w których bilans energii niezbędnej do ogrzewania może być nawet dodatni. Bardzo ważne jest ograniczenie strat i uniknięcie mostków termicznych na ostatniej poziomej przegrodzie, co oznacza połać dachu nad poddaszem użytkowym albo w suficie pod poddaszem nieużytkowym.
Już w trakcie tworzenia projektu trzeba wykonać szereg obliczeń widniejących w audycie energetycznym.
Jaki materiał do pokrycia dachu sprawdzi się najlepiej?
Domy energooszczędne zostają zazwyczaj pokryte dachówką. Pod tym linkiem https://phd.pl/dachowki-ceramiczne/ znajdziesz sporo informacji na temat dachówki ceramicznej, co ułatwi wybór i pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa właściwe pokrycie dachu.
Dachówka ceramiczna jest dostępna w korzystnej cenie, prezentuje się bardzo estetycznie, a do tego nie ma negatywnego wpływu na energooszczędność dachu. Kluczowe znaczenie odgrywa szczelność oraz grubość izolacji termicznej. W domach bardzo często mocowane są kolektory słoneczne albo panele fotowoltaiczne, stąd trzeba upewnić się, że wybrane pokrycie nie będzie generowało żadnych problemów w tym zakresie.