Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka ogromne przeżycie. Do tego wydarzenia przygotowuje się nie tylko dziecko, ale i jego najbliżsi. O czym należy pamiętać? Jak wszystko zaplanować? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji.
Lista
Przygotowania do I Komunii Świętej mogą różnić się w zależności od wymagań księdza przygotowującego dzieci do przyjęcia sakramentu. W każdym przypadku warto jednak zrobić listę zadań i obowiązków, tak aby o niczym nie zapomnieć.
- Zapisz terminy obowiązkowych spotkań dla dzieci i rodziców
- Zapisz listę modlitw, których dziecko musi się nauczyć
- Zapisz co będzie Ci potrzebne do przygotowania uroczystości (strój komunijny, zaproszenia, różaniec, wynajem sali i inne)
Zdarzyć może się, że doświadczeni w organizacji komunii katecheci czy księża chcą pomóc rodzicom i przygotowują listy, na których zapisane są terminy spotkań, niezbędne do kupienia akcesoria czy inne ważne informację.
Miejsce uroczystości
Znając datę Komunii możesz podjąć decyzję czy organizujesz przyjęcie w domu, czy chcesz wynająć salę w restauracji. Obecnie, rodzice dzieci komunijnych coraz częściej decydują się na organizację przyjęcia na sali czy w restauracji.
To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają małe mieszkania lub nie lubią gotować. Kolejnym atutem jest możliwość spędzenia czasu z rodziną i bliskimi oraz brak konieczności sprzątania po zakończonej uroczystości. Wynajmując salę musisz mniej więcej określić liczbę zaproszonych gości oraz obliczyć koszty uroczystości.
Tort
Coraz częściej na przyjęciu komunijnym pojawia się tort. Obecnie kupić można torty, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Zamawiając ten rodzaj poczęstunku dla gości, wybrać można dekorację oraz określić smak ciasta i nadzienia.
Podczas przyjęcia komunijnego, najczęściej serwowane są rosół, talerz mięs do wyboru oraz liczne przystawki. Dodatkowo na stołach znajdują się ciasta, zimne napoje.
Strój
Strój dziecka w dniu Pierwszej Komunii Świętej może być zależny od wymagań parafii. W zależności od parafii, księża mogą wymagać jednolitego stroju jakim jest np. alba lub zostawić rodzicom dowolność w wyborze strojów komunijnych.
Strój ten dopełniają jednak takie detale jak bransoletka na komunię dla dziewczynki czy buty. Delikatna biżuteria będzie niezwykłą pamiątką I Komunii Świętej. To również idealny prezent na tą wspaniałą uroczystość.
Zaproszenia
Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór zaproszeń komunijnych. Do wyboru dostępne są oryginalne, ręcznie robione zaproszenia lub bardziej tradycyjne zaproszenia dostępne w sklepach stacjonarnych. Znając już datę, godzinę i miejsce Komunii Świętej oraz listę gości, należy wybrać wzór zaproszeń.
Wypisane zaproszenia dostarczyć można osobiście lub listem. W przypadku dużej liczby gości, aby uniknąć bałaganu, przy stołach ustawić można winietki. Dodatkowo popularne stały się niewielkie upominki dla gości w ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas.
Aspekt religijny
Przyjęcie przez dziecko I Komunii Świętej to przede wszystkim aspekt religijny i duchowy. W życiu małego chrześcijanina to niezwykle ważny dzień w rozwoju życia religijnego. W przygotowaniach do przyjęcia komunijnego nie powinniśmy zapominać o wspólnym czasie, rozmowie, modlitwie oraz przygotowaniu naszych serc na przyjęcie Pana Jezusa.
W tym celu warto jest uczęszczać na wyznaczone spotkania, które mają pomóc dziecku przygotować się na to ważne wydarzenie. Przygotowania do I Komunii Świętej często oznaczają wiele dodatkowych obowiązków dla dzieci i rodziców.