Kwietniowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki w Filii w Grabowie poświęcone było powieści C.S. Staplesa „Dopóki mamy twarze”.
Clive Staples Lewis znany jest zdecydowanej większości z nas jako autor znakomitych „Opowieści z Narnii” – cyklu powieściowego kierowanego głównie do młodszego grona odbiorców. Mało kto wie, że dorobek pisarza obejmuje także kilka książek dla dorosłych: „Smutek”, „Problem cierpienia” i „Dopóki mamy twarze” – ostatni utwór Lewisa, po raz pierwszy wydany w 1956 roku, kierowany do starszych czytelników.
Powieść Lewisa jest wieloznaczna, a mnogość jej odczytań świadczy o kunszcie pisarza. Z jednej strony mamy tu do czynienia z mitem czy przypowieścią, z drugiej możemy odbierać to dzieło jako powieść fantasy. Jest to książka uniwersalna, aktualna także dzisiaj, jak i kilkadziesiąt lat wcześniej. Autor prowokuje czytelnika do rozważań nad istotą miłości, własną duchowością, religią. Pokazuje różne odcienie tego uczucia, a także to, jak łatwo skrzywdzić kogoś, kto jest dla nas najważniejszy.
Ciekawa historia oparta na mitologii. Skłania do refleksji, polecamy!
BP w Gołdapi