W dniach 10 – 14 października 2011 przebywała w Danii reprezentacja województwa warmińsko-mazurskiego. Celem wizyty było uczestnictwo w Forum Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Culinary Heritage” w Roskilde k. Kopenhagi.
Roskilde znane jest także w Europie z jednego z największych festiwali muzyki rockowej, skansenu – muzeum Wikingow i przepięknej katedry, w której pochowani zostali monarchowie Duńscy.
Jedną z dwóch przedstawicielek branży turystycznej Warmii i Mazur była Sława Tarasiewicz z Trzech Świerków (pierwszy członek Culinary Heritage w powiecie gołdapskim).
Program wizyty na duńskiej wyspie Zelandia organizatorzy przygotowali bardzo starannie. Obrady Forum trwały kilka godzin dziennie. Odbyły się również bardzo ciekawe spotkania i wizyty w ciekawych miejscach.
Członkowie Culinary Heritage z Europy zostali zakwaterowani w pięknym i nowoczesnym centrum konferencyjnym Octavia.
Obecnie w sieci jest 25 regionów europejskich z 9 państw. Polskie regiony były reprezentowane przez Wielkopolskę, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i Warmię i Mazury. Nowym członkiem sieci zostało
Donośląskie, które dotychczas było regionem kandydującym.
Warmia i Mazury to pierwszy polski region, który wstąpił do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego i jest tu najbardziej licznym i rozpoznawalnym w Europie. Zaś warmińsko-mazurska sieć liczy ponad stu członków.
W trakcie pobytu w Danii był też czas na spotkania z przedstawicielami branży winiarskiej, gastronomicznej, mięsnej, z producentami zdrowej żywności, wizyta w szkole gastronomicznej.
Do uczestników Forum należało także przygotowanie jednego dnia wspólnego lunchu. Było to międzynarodowe gotowanie według starych nordyckich przepisów. Gołdapianka przygotowała deser wraz z Duńczykami, Szwedami i koleżanką z agrogospodarstwa „Placówka”.
Jednak największą atrakcją była wizyta na zamku w Dragsholm i spotkanie z najlepszą kuchnią na świecie.
Uczestnikom Forum podano obiad przygotowany przez mistrza w tej kategorii kulinarnej. Rene Radzegi – Duńczyk, który jako właściciel i szef kuchni restauracji „Noma” zdobył I miejsce w świecie wg. The Top 50
Restaurants w 2010 roku. Od kilku miesięcy szefuje w Zamkowej restauracji.
Rene Radzegi zyskał rozgłos na świecie dzięki swoim niezwykłym potrawom opartym na tradycyjnych skandynawskich przepisach, ale w nowoczesnych interpretacjach. Wykorzystuje wyłącznie miejscowe sezonowe
składniki w tym zioła, grzyby i inne dziko rosnące rośliny.
Podany obiad zrobił ogromne wrażenie na wszystkich. Zdumienie było ogromne, gdy jedną z użytych roślin była pokrzywa.
Do innych atrakcji należało zwiedzanie Muzeum Wikingów, degustacja win w winnicy, smakowanie kawy i piwa, wspólna kolacja i prezentacja lokalnej żywności i na zakończenie wspólna biesiada o tematyce „Posiłki Wikingów” oraz przyjęcie nowych regionów do Culinary Heritage.
Delegacji województwa warmińsko-mazurskiego przewodniczył dyrektor Departamentu Polityki Jakości Pan Igor Hutnikiewicz.
Organizatorzy i gospodarze forum otrzymali z rąk dyrektora Hutnikiewicza ciekawe pamiątki wśród których były słoiczki z grzybkami z Puszczy Rominckiej i lniane woreczki z suszem jabłkowym.
Był to gołdapski akcent w Danii. (ST)