Jak zacząć przygodę z robieniem biżuterii? Omawiamy akcesoria i techniki

W ostatnich latach coraz bardziej modne staję się rękodzieło lub tzw. DIY, czyli z języka angielskiego zrób to sam. Z uwagi na dostępność materiałów oraz poradników instruktażowych przy dobrze przemyślanej strategii i planowi działania, można stworzyć z tego całkiem dobre źródło dochodu lub jak kto woli, tworzyć piękne rzeczy do własnego użytku. Bez względu na tę, którą opcję się wybierze, rozpoczynając przygodę z biżuterią, warto poznać podstawowe informacje, które są kluczowe w tej dziedzinie oraz zapoznać się z narzędziami. Łatwy start z tym rodzajem rękodzieła może zapewnić gotowy zestaw do robienia bużuterii.

Popularne techniki robienia biżuterii i ich zasady

Chainmaille – Opiera się ona o łączeniu ze sobą drobnych ogniw łańcuchowych, wplatając w to elementy dekoracyjne jak m.in. korale, kamienie, perły. Choć nie jest nowa, gdyż jej początki sięgają czasów rycerzy, którzy dzięki niej uzyskiwali swoje kolczugi, tak mimo wszystko popularność jej nie jest tak powszechna ze względu na złożoność procesu i potrzebę czasu, oraz wysiłku. Jednak w ten sposób można uzyskać piękne i bardzo trwałe łańcuszki, kolczyki, czy też bransoletki.

Wire-wraping – Jej rozwój pojawił się wraz ze zwiększoną modą na noszenie kamieni i wiarę w ich właściwości magiczne. Z uwagi na przekonania, że kamienie tracą swoją moc po przekuciu, technika ta pomaga tworzyć wszelkiego rodzaju zawieszki do mało popularnych kształtów, których nie można zamocować w standardowych klamrach. Polega ona na okręcaniu wokoło materiału w taki sposób, aby zapobiegać jego wypadaniu podczas noszenia i przeważnie używa się do tego sztywnych metalów, zakończając oczkiem umożliwiającym przełożenia rzemyku lub łańcuszka.

Haft sutasz – Jest to technika kojarzone przede wszystkim z biżuterią plemienną w stylu nepalskim, hinduskim lub wzorowana na plemionach Azteków. Polega na nawlekaniu na cienkie wiskozowe sznureczki koralików, które owija się dodatkowo wokoło płaskich elementów jak kaboszony szklane, oraz wykonane z żywicy epoksydowej, ale także piłowane na plastry kamienie szlachetne. W ten sposób wytwarza się zawieszki do naszyjników, ale także ogromne kolczyki, a co więcej, ostatnie sezony pokazują, że można w ten sposób stworzyć niezwykle piękną i nietuzinkową biżuterię ślubną.

Rodzaje biżuterii do wykonania samodzielnie

Naszyjnik – Jest to forma biżuterii noszona na karku z zapinką lub za opcją regulacji długości według potrzeby. Naszyjniki są jednymi z najstarszych rodzajów i mogą być noszone bez względu na płeć lub wiek. Najczęściej są zakończone zawieszką lub wisiorkiem, jednak także sam rzemyk lub łańcuszek może być dodatkowo zdobiony wstawkami w rozmaitej ilości, miejscach i kolorach. Można w ten sposób tworzyć dzieła bardzo schludne i minimalistyczne, jak i krzykliwe oraz nadające mocnego charakteru osobie noszącej.

Choker – Wywodzący się z języka angielskiego wyraz oznaczający dosłownie duszenie się, został na stałe przypisany do naszyjników zaplatanych ścisło wokoło szyi. Mogą być wykonane z różnych materiałów, szerszych skórzanych, jak i cienkich rzemykowych. Przeważnie są gładkie, mogą być zakończone drobną zawieszką, lub posiadać przeplecione płaskie elementy, tak aby nie uwierać w szyję podczas noszenia.

Bransoletka – Zaplatana przeważnie w taki sposób, aby unikać dużych zwisających elementów, mogących zaczepiać się niepotrzebnie o przypadkowe przedmioty. Noszona przede wszystkim na nadgarstku może być dobrym uzupełnieniem obok zegarka, ale także można tworzyć ciekawe kompozycje, nosząc kilka różnorodnych obok siebie, tworzą spójną całość. Co więcej, w sezonie letnim niezwykle popularne jest noszenie bransoletek na wysokości bicepsa, z tego względu można także zastosować regulowane wykończenie, pozwalające na noszenie w dowolnym miejscy na ręce.

Kolczyki – W zależności od gustu można tworzyć małe wpinane formy, jak i także duże zwisające aż do ramion, nie ogranicza ich praktycznie nic, oprócz logicznego oszacowania ciężaru, który może udźwignąć ucho. Przeważnie wykorzystywane są tu kryształy, ale także można ostatnimi czasy coraz częściej spotykać haftowane i materiałowe formy tejże powszechnej biżuterii.

Z uwagi na złożoność technik rękodzielnictwa, ważne, aby dzieci nie wykonywały biżuterii bez nadzoru lub pomocy opiekuna, gdyż z uwagi na docinanie, nawlekanie, czy też oplatanie i dociskanie łatwo można się zranić lub przez nieostrożność uszkodzić materiał, z którym się pracuje. Warto pamiętać więc, tworząc biżuterię, że bez względu na wybrany rodzaj czy też technikę, jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia, więc warto dać się jej ponieść i zobaczyć co ciekawego przyniesie.


Aktualności

Powiązane artykuły