Policzyli nietoperze na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej

Na początku lutego 2022 r. przeprowadziliśmy kontrolę zimowisk nietoperzy znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i jego okolic. Łącznie stwierdziliśmy w nich 803 nietoperze, należące do gatunków: mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii, mopek zachodni Barbastella barbastellus, nocek Branta/nocek wąsatek Myotis brandtii/M. mystacinus, nocek rudy M. daubentonii, nocek Natterera M. nattereri i gacek brunatny Plecotus auritus. Tak jak w ubiegłym roku, najwięcej było mopków zachodnich.

 

 

Zarówno zimą, jak i w okresie wiosenno-letnim, nietoperze chętnie wykorzystują kryjówki w obiektach zbudowanych przez człowieka: strychy i zakamarki budynków, studnie czy różnego rodzaju podziemia, jak piwniczki, sztolnie, schrony i forty.

Sąsiedztwa nietoperzy nie należy się obawiać. Nie stanowią dla nas zagrożenia, a historie o tym że np. wplątują się we włosy, to po prostu mity. Jeśli zauważymy nietoperze hibernujące w naszej piwnicy lub mieszkające na naszym strychu, pozwólmy im mieszkać obok nas i postarajmy się ich nie niepokoić.

Zagrożeniem dla nietoperzy korzystających z obiektów zbudowanych przez człowieka mogą być niewłaściwie przeprowadzone remonty i prace dociepleniowe. Dlatego przed przystąpieniem do remontu budynku należy upewnić się, czy nie mieszkają w nim nietoperze, a w razie ich stwierdzenia zaplanować i przeprowadzić prace w sposób dla nich bezpieczny.
Pamiętajmy, że w Polsce nietoperze objęte są ochroną prawną.
https://pkpr.warmia.mazury.pl/moj-sasiad-nietoperz/

Jaromir Krajewski

Powiązane artykuły