Duże miasta w Polsce oferują znacznie większe możliwości rozwijania kariery zawodowej niż prowincja. Wymagania stawiane kandydatom są jednak z reguły wyższe niż w miastach powiatowych. Dotyczy to przede wszystkim praktycznej znajomości angielskiego. Ta nie u wszystkich Polaków jest wysoka – a braki w umiejętności komunikatywnego porozumiewania się mogą być przeszkodą w otrzymaniu lepszego stanowiska. W takiej sytuacji warto postawić na intensywny kurs języka, najlepiej w dobrej szkole.
Szkoła językowa w Krakowie – jak szukać?
Dla osób chcących podszkolić język angielski Kraków jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie nauki. Znajduje się tu wiele profesjonalnych szkół, które pracują na nowoczesnych materiałach, przystosowanych do poziomu językowego oraz wieku kandydatów. Angielskiego w szkołach językowych uczy się zatem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najlepiej szukać dobrej placówki z polecenia, a jeśli nie znamy nikogo, kto uczyłby się języka w ten sposób, dobrze jest poszukać właściwej placówki przez Internet, gdzie dostępne są rzetelne opinie na temat poszczególnych firm.
Jak wygląda nauka w szkole językowej?
Sposób prowadzenia zajęć to ten parametr, który zależy od potrzeb kursanta. Osoby, które nie do końca wiedzą, jakie są ich oczekiwania, mogą liczyć na to, że w ich sprecyzowaniu pomoże szkoła językowa. Kraków w dużej mierze jest nastawiony na naukę tzw. Business English, która jest przeznaczona dla osób średniozaawansowanych, chcących wejść na wyższy poziom komunikacji. Bardzo pomocne stają się w tym zwłaszcza zajęcia z native speakerem. Nauczyciel w szkole językowej stara się przede wszystkim umożliwić kursantowi swobodne porozumiewanie się bez bariery psychologicznej i wypracować z nim aktywną postawę w prowadzonych konwersacjach.
Angielski w Krakowie – kiedy pomyśleć o dodatkowych lekcjach?
Znajomość tego międzynarodowego języka przydaje się w wielu różnych branżach. O szlifowaniu kompetencji w zakresie angielskiego powinny pomyśleć przede wszystkim osoby pracujące w następujących działach:
- IT – programiści, testerzy i inni specjaliści związani z nowoczesnymi technologiami są przyzwyczajeni do standardu pracy w międzynarodowym środowisku. Chcąc rozpocząć pracę w tym sektorze, należy umieć swobodnie prowadzić rozmowę w języku obcym, bo będzie to nieodzowne w codziennych sytuacjach.
- HR – rekruterzy i osoby pracujące w human resources dość często mają do czynienia z kandydatami do pracy spoza Polski. Język ten jest najprostszym sposobem, aby porozumieć się z takimi osobami i ustalić, czy nadają się one na dane stanowisko.
- Spedycja i logistyka – w przypadku tych sektorów angielski to absolutna podstawa, pracodawcy bardzo często wymagają również znajomości dodatkowego języka, np. niemieckiego.
- Turystyka i hotelarstwo – Kraków przyciąga coraz więcej zagranicznych turystów, zatem osoby wiążące swoją karierę zawodową z tymi branżami muszą doskonalić kompetencje językowe, zwłaszcza jeśli zależy im na awansie w strukturach firmy.
W jakim wieku zacząć naukę?
W przypadku dzieci naukę języka najlepiej zacząć jak najwcześniej, ponieważ maluchom z łatwością przychodzi poznawanie nowych słów i zwrotów. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, która decydowałaby o tym, że nauka ma sens. Nawet osoby w wieku przedemerytalnym lub na emeryturze mogą zacząć efektywną naukę języka od podstaw, co może stanowić doskonałą rozrywkę i ćwiczenie dla umysłu.
Nauka angielskiego może więc przynieść wymierne korzyści w każdym wieku, dlatego warto w nią inwestować. Osoby, którym zależy na szybkich postępach, powinny pomyśleć nad rozpoczęciem nauki w szkole językowej – ta metoda daje zwykle najlepsze efekty, pozwala korygować błędy i monitorować postępy.