Dzień Bezpiecznego Internetu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci

Internet to platforma wymiany informacji, miejsce rozrywki, nauki i pracy. Za pomocą sieci realizujemy płatności, dokonujemy zakupów i obsługujemy konta bankowe. Niestety, w sieci możemy także paść ofiarą przestępców. W Dniu Bezpiecznego Internetu gołdapscy policjanci przypominają jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku. Od kilku lat przekroczył już granice Europy i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystania sieci.

Oszustów w sieci nie brakuje. Gołdapscy policjanci niemalże codziennie otrzymują zgłoszenia o oszustwach bądź próbach wyłudzenia pieniędzy. I niestety pomimo wielu apeli nadal zdarzają się osoby, które nabierają się na sztuczki oszustów. W związku z tym funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie.

 

  1. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom trzecim poufnych danych logowania do bankowości czy innych kont
  2. Przy zakupach internetowych unikajmy instalacji jakichkolwiek nieznanych aplikacji w smartfonie czy komputerze pod dyktando osoby dzwoniącej.
  3. Uważajmy na ogłoszenia na portalach aukcyjnych – tu schemat działania oszustów jest taki sam – osoba sprzedająca (pokrzywdzona) zostaje zaczepiona przez sprawcę na komunikatorze internetowym WhatsApp, a oszust prosi o możliwość sposobu zapłaty przez serwis ogłoszeniowy podając link
  4. Weryfikujmy kto i co do nas pisze, nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty bankomatowej ani nie klikajmy w nieznajome linki – bezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.
  5. Nie podawajmy kodów BLIK – sprawcy włamują się na konta i podszywają się pod znajomych prosząc o szybką pożyczkę. Jeśli ktoś bliski lub znajomy prosi o pieniądze, najlepiej po prostu do niego zadzwonić i zweryfikować informację.
  6. Zwracajmy uwagę na otrzymywane wiadomości sms z informacjami o niedopłacie za zamawiane przesyłki, gdyż w taki sposób działają oszuści i wyłudzają pieniądze.
  7. Uważajmy na oszustów podających się za pracowników banku czy innych instytucji przedstawiających nam nieprawdziwe informacje dotyczące próby włamania na rachunek bankowy – w takich przypadkach rozłączmy się i zweryfikujmy informacje dzwoniąc do naszego banku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą jednostka policji.

 

KPP Gołdap

Fot. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły