Źródła środków mogą być, rzecz jasna różne, ale raczej do rzadkości należy to, że rozpoczynamy działalność gospodarczą z uciułanych oszczędności. Znacznie bezpieczniej jest oszczędności trzymać w zapasie, zaś firmę dofinansować z kredytu. Ale banki, niekoniecznie chętnie udzielają kredytów firmom startującym, albo nie udzielają takich kredytów wcale. My zaś musimy mieć przynajmniej na ZUS.
Wyjściem tu może okazać nie kredyt, ale pożyczka. Tym bardziej że przecież wiemy, iż kredyty najczęściej są przydzielane na określony cel i nierzadko musimy się z niego rozliczać poświadczając wydatki fakturami. Do tego biznes-plan i inna papierologia.
Pożyczkę wydajesz na dowolny cel
Natomiast z pożyczkę możemy wydać na dowolny cel i nie musimy korzystać (choć możemy) z usług banku. Pożyczki dla firm może nam udzielić finansowa instytucja pozabankowa. Mogą też być preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców oferowane w ramach programów wspierających – na przykład innowacyjność. Tu przykładem są oferty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tyle że tu trzeba się wykazać między innymi brakiem pewnych konkretnych powiązań i również biznes-planem.
Pożyczkę możesz wydać na przykład na spłatę innych zobowiązań. Coraz bardziej powszechne już są w ofertach ułatwienia polegające na tym, że przedsiębiorca ubiegający się o pożyczkę nie musi okazywać zaświadczeń z ZUS i US. W niektórych przypadkach (nawet do 2 000 000 złotych) pożyczkobiorca ma wpływ na okres spłaty, na dodatek mniejsze kwoty może uzyskać bez zabezpieczenia.
Szybkie tempo załatwiania
W praktyce jest tak, że w bankach jest możliwość pozyskania większych kwot pożyczkowych. Natomiast firmy pozabankowe charakteryzują się przede wszystkim szybkim tempem załatwiania i najczęściej procedury nie wymagają BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Nierzadko przy mniejszych kwotach pożyczkowych okres od złożenia wniosku do przelania środków trwa kilkanaście minut. Przy kwotach większych do 48 godzin.
Pożyczkobiorca nie musi się obawiać pomyłki w swojej kalkulacji, bowiem na portalach firm pożyczkowych znajdują się proste w obsłudze wirtualne kalkulatory, które dokładnie obliczą zarówno prowizję, jak i oprocentowanie. Formularze również są bardzo proste, dodatkowo jest możliwość bezpośredniej rozmowy z konsultantem.
Bardzo istotną rzeczą jest dokładne przeczytanie regulaminu udzielania pożyczek, by na przykład jakiegoś punktu nierozważnie „nie kliknąć” wbrew swoim zamierzeniom, na przykład ubezpieczenia pożyczki.
Mimo to zanim podejmiemy decyzję, to warto jest dokładnie jest się zastanowić, na co dokładnie wydamy pozyskane środki.