Dzięki współpracy Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Domu Kultury w Gołdapi w niedzielę odbyły się dwa wyjątkowe koncerty – Projekt Arboretum edycji „Powrót” oraz Koncert Niepodległości edycji „Leśni”. Pierwotnie koncerty miały odbyć się przy Mazurskich Tężniach Solankowych, jednak z powodu sytuacji pogodowej i problemów technicznych, wydarzenia zostały przeniesione do hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi.
Inspiracją Projektu Arboretum, były zapomniane pieśni i tańce terenów wiejskich dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. Cześć z nich została spisana przez wybitnych etnografów, z Oskarem Kolbergiem na czele, inne zachowały się przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Na repertuar premierowej edycji Projektu Arboretum w Gołdapi zatytułowanej „Powrót”, złożyły się współczesne aranżacje pieśni tradycyjnych Mazur i Warmii. Zaprezentowane zostały także kompozycje współczesne inspirowane kulturą Jaćwingów, pradawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej. Niezwykłej muzyce, zwanej przez twórców muzyką hybrydową, towarzyszyła opowieść o prostym ludzkim życiu sprzed wieków, przechodząca miejscami w klimat baśni.
Koncert Niepodległości edycji „Leśni” uświetnił obchody 77. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego w Gołdapi.
W koncercie udział wziął Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Aleksander Socha, który zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczył:
Złotym Krzyżem Zasługi – Aleksandrę Turkiewicz-Górską;
Srebrnym Krzyżem Zasługi – Wojciecha Hartmana i Marcina Janiszewskiego;
Brązowym Krzyżem Zasługi – Kamila Bobrukiewicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Marcina Tomasza Rittera i Pawła Jabłońskiego.
W programie koncertu „Leśni” znalazły się jedne z najlepszych utworów z dorobku Koncertu Niepodległości. Zostały one powiązane z kluczowymi momentami historii Polski.
Serdecznie dziękujemy Oli Turkiewicz -Górskiej , Jackowi Wiejskiemu Górskiemu oraz wszystkim artystom, którzy wystąpili w obu koncertach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Foto: JJJ